Merhabalar, bu yazımız içerisinde Bangkok Gezilecek Yerler, Bangkok Gezilmesi Gereken Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Tayland’ın başkenti olan Bangkok, Güneydoğu Asya bölgesinin en çok ziyaret edilen şehirlerinden birisidir.

Bangkok oldukça kalabalık ve kaotik bir kent yapısına sahiptir. Bunun yanı sıra mistik atmosfer esintilerinin bulunduğu bu şehirde gün boyu hiç düşmeyen bir ritim bulunuyor. Her yaş grubundan insana eğlence fırsatı sunan Bangkok, oldukça hoşunuza gidecektir. Güneydoğu Asya turuna çıkmak isteyen kişiler için tüm detayları ile beraber Bangkok Gezi Rehberi yazımız;

Büyük Saray (Grand Palace)

Bangkok ziyaretinize Büyük Saray ile başlayabilirsiniz. Thai kültürünü anlamak, öğrenmek istiyorsanız ilk olarak bu yapıyı ziyaret etmeniz gerekmektedir. Bangkok kraliyet tahtının Bangkok’a taşınmaya karar verilmesi ile beraber 1782 yılında sarayın yapımına başlanmıştır. 1925 yılına kadar aktif olarak kullanılan yapı, devletin ana yönetim merkezi olarak kullanılmıştır.

Kraliyet ailesinin resmi ikametgahı olan Grand Palace içerisinde 100’den fazla yapı da barınmaktadır. Etrafında savunma duvarları ve kulelerinin bulunduğu saray iç içe geçmiş 3 bahçe ve avluya da sahiptir. Özellikle dış avlu bölümünde bulunan Zümrüt Buda Heykeli, saray içerisindeki en çok ziyaret edilen yapılardan birisidir.

Büyük Saray’ın en eski bölümü ise iç avlu olarak adlandırılan bölümüdür. Bu bölümde kralın ailesi ile beraber yaşadıkları yapılar bulunmaktadır. Sarayı ziyaret etmek isteyen kişiler bazı özel kurallardan bahsetmek istiyoruz.

Büyük Sarayı ziyaret etmek isteyen kişiler giyim kurallarına özellikle dikkat etmesi gerekiyor. Kral IX. Rama’ya saygılı olmak için alınan kurallar hem kadınları hem de erkekleri kapsıyor. Kadınlar diz üstü etek ya da şort ile, erkekler ise şort ile saraya girmeleri kesinlikle yasaktır. Bu konuda ciddi denetimler yapılmaktadır.

 • Adres: Na Phra Lan Road, Phra Borom Maha Ratchawang, Phra Nakhon, Bangkok
 • Ziyaret Saatleri: 08:30 – 15:30
 • Giriş Ücreti: 500 Baht

Şafak Tapınağı (Wat Arun)

Şafak Tapınağı; antik dönemlerden bu yana kullanılan şehirdeki en eski dini yapılardan birisidir. Chao Phraya Nehri batı bölümünde yer alan tapınak şehre gelen turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden birisidir.

5 kata sahip olan tapınak Ayutthaya Krallığı döneminde tamamen seramik kullanılarak inşa edilmiştir. Wat Arun olarak da bilinen tapınağın etrafında bulunan kuleler aslında 4 büyük rüzgarı temsil etmektedir. Tapınağın orijinal boyutu ise 82 metre kadardır.

Tarih boyunca birçok farklı krallık tarafından yenileme çalışmaları gören Şafak Tapınağı, günümüzde oldukça görkemli ve ihtişamlı bir görünüme sahiptir. Chao Phraya Nehri’nn farklı bölümlerinden tapınağı oldukça başarılı bir şekilde görebilirsiniz.

 • Adres: Arun Amarin Road, Bangkok
 • Ziyaret Saatleri: 08:00 – 17:30
 • Giriş Ücreti: 50 Baht

Yatan Buda Heykeli (Wat Pho)

Bangkok’ta Gezilecek Yerler listemizin üçüncü sırasında Yatan Buda Heykeli yer alıyor. Bazı kaynaklara göre Tayland’ın ilk üniversitesi olarak gösterilen Wat Pho, antik dönemden bu yana birçok bilimsel çalışmaya ev sahipliği yapmıştır. İçerisinde bir dizi meditasyon ve geleneksel masaj eğitimlerinin verildiği heykel, gün içerisinde binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Tapınağın kuruluş tarihi 16. Yüzyıla dayanıyor. İçerisinde bulunan Buda heykeli ise 1800’lü yıllarda tapınak içerisine yerleştirilmiştir. Tamamen altın kaplamalı olan heykelin yüksekliği 15 metre olurken uzunluğu 46 metre kadardır.

Heykelin bu kadar ilgi görmesinin nedenlerinden birisi de ayak tabanlarıdır. 3 metre yüksekliğe, 5 metre uzunluğa sahip olan ayak tabanları altının yanı sıra sedef işlemelere sahiptir. Heykelin ayak tabanında aynı zamanda 108 adet eylem ve sembolün işlenmiş olduğunu göreceksiniz.

Yatan Buda Heykeli içerisinde aynı zamanda 1360 adet mermer levha bulunmaktadır. Bu levhalar üzerinde başta bilim olmak üzere edebiyat ve tarih gibi alanlardan oldukça değerli ve kıymetli bilgiler içermektedir. Tapınağa doğru ilerlemeye başladığınızda oldukça garip sesler duyacaksınız. Bu sesler toplamda 108 adet bronz kaseye ziyaretçiler tarafından atılan paraların oluşturmuş olduğu seslerdir. Şans meydana getirdiği inanılan para atma geleneği özellikle yerli turistler tarafından uygulanmaktadır.

 • Adres: Maharat Road, Phra Nakorn District, Bangkok
 • Ziyaret Saatleri: 08:00 – 18:30
 • Giriş Ücreti: 100 Baht

Altın Buda Heykeli (Wat Traimit)

Dünya üzerindeki en büyük altın buda heykeli Bangkok’ta bulunuyor. Wat Traimit Tapınağı içerisinde yer alan Altın Buda Heykeli günümüzden yaklaşık 700 yıl önce inşa edilmiştir. Hua Lamphong Tren İstasyonunun hemen batısında yer alan tapınak göz alıcı bir güzelliğe sahiptir.

5,5 ton altın kullanılarak yapılan Altın Buda Heykelinin yüksekliği ise 5 metreye yakındır. Geçmişte Burmalı Savaşçıların heykeli çalmaması için beyaz alçı ile kaplandığını ve bir süre bu şekilde kamufle olduğunu görmekteyiz. 1995 yılında günümüzdeki yerine taşınırken yanlışlıkla düşürülen heykelin alçıları düşmüş ve aslında altın bir eser olduğu ortaya çıkmıştır.

Tapınağın 4. Katında sergilenen göz alıcı buda heykeline çıkmadan önce tapınağın 2. Katına uğramanızı öneririz. 2. Katta Çin’in geçmişi, Bangkok tarihi gibi oldukça önemli bilgilerin ücretsiz olarak anlatıldığını göreceksiniz.

 • Adres: Traimit Road, Bangkok
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 17:00
 • Giriş Ücreti: 10 Baht

Yüzen Çarşılar (Floating Market)

Bangkok Gezi Rehberi listeniz için vazgeçilmez bir destinasyon eklemek istiyoruz. Bangkok yerel kültürünü tanımak, öğrenmek, içerisinde yer almak istiyorsanız adresiniz Yüzen Çarşılar olmalıdır. Bangkok içerisinde farklı farklı temalara ait 5 adet yüzen çarşı kuruluyor. Bunlar ile ilgili detaylar;

Ucuz ve otantik hediyelik eşyalar başta olmak üzere Bangkok’a özgü lezzetler, sebzeler, meyvelerin satıldığı bu pazarlarda her çeşit ürün bulabilmek mümkündür. Standart pazar tezgahlarının yanı sıra kıyıda tekne içerisinde yapılan satışlar da görmek sizi oldukça heyecanlandırabilir.

Floating Market olarak da adlandırılan yüzen pazarlar içerisindeki en ünlü olanı Damnoen Saduak pazarıdır. Bangkok kent merkezine 100 km. uzaklıkta olan pazar yerine gitmek için kent merkezinden kalkan turlara katılabilirsiniz. Genelde sabahın erken saatlerinde kurulan bu pazar öğlen olması ile beraber kapanmaktadır.

Bangkok’un en popüler yüzen pazarlarından bir diğeri ise Amphawa adı verilen pazardır. Kent merkezine 90 kilometre kadar uzakta olan bu pazar yeri de görülmeye değerdir. Bangkok gezi süreniz kısıtlı ise kesinlikle Damnoen Saduak pazarına uğrayın.

Chatuchak Pazarı (Chatuchak Market)

Dünya üzerindeki en büyük hafta sonu pazarı olarak gösterilen Chatuchak Pazarı, Bangkok Gezilecek Yerler listenizde kesinlikle yer almalıdır. 35 dönümlük bir arazi üzerine kurulan bu pazar yerinde toplamda 8,000 bin adet tezgah kurulmaktadır.

Cumartesi ve Pazar günleri açık olan bu pazar yeri günlük 200 binden fazla kişiye hizmet vermektedir. Yerliler kadar turistlerin de ilgi gösterdiği pazar yerinde kaybolmamak neredeyse imkansızdır. Satış yapılan yerler ve sokaklara belirli numaralar verilerek kaybolmanın önüne geçilmeye çalışılmaktadır.

Kentte bu pazar yerinin ismi ile aynı olan 3 farklı Pazar daha kuruluyor. Sadece Çarşamba ve Perşembe günleri açık olan Chatcuchak Çiçek Pazarı, Bangkok ve Tayland’a özgü aklınıza gelebilecek her türlü bitki, ağaç ve zirai malzemenin satışını yapmaktadır. Diğer pazarlar da yine haftanın belirli günlerinde bu bölgede kurularak hizmet vermektedir.

 • Ziyaret Saatleri: Cuma: 18:00 – 00:00, Cumartesi – Pazar: 09:00 – 18:00

Jim Thompson House

Bangkok’ta ziyaret edebileceğiniz yerlerden bir diğeri ise Jim Thompson House evleridir. Saen Saeb Kanalının hemen yanında yer alan bu ev aslında geleneksel mimari ile hazırlanmış 6 ev ve geniş bir bahçenin birleştirilmesi sonucu meydana gelmiştir.

Jim Thompson aslında II. Dünya Savaşı sırasında CIA tarafından Tayland’a gönderilmiş bir ajandır. Bangkok’a geldikten sonra ipek ticaretine giren Thompson, oluşturduğu ev ile doğu ve batı kültürünü resmen bir araya getiriyor. Bu konutların müzeye dönüştürülmesi ise tamamen trajik bir olaydan kaynaklanıyor.

Jim Thompson 1967 yılında Malezya Ormanlarında dolaşmaya çıktığında bir anda kaybolmuştur. Ortadan kaybolmasından sonra evi müzeye dönüştürülen ünlü ismin evi bugün şehirdeki en popüler yerlerden birisidir.

Müze içerisinde 17. Yüzyıldan kalma Buda heykeli ile beraber Avrupa’da birçok şehirde üretilmiş avizeler sergileniyor. Bunun yanı sıra müze dışında şarap evi ve bir restoran sizi bekliyor olacaktır.

 • Adres: Soi Kasemsan 2, Rama I Road, Bangkok
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 17:00
 • Giriş Ücreti: 100 Baht
 • Web Sitesi: jimthompsonhouse.com

Çin Mahallesi (Chinatown)

Bangkok Gezi Rehberi listenizin belki de en özel yerlerinden birisi burası olacaktır. Çin Mahallesi ya da Chinatown Uzakdoğu lezzetlerinin tadına bakabileceğiniz en güzel yerlerden birisidir.

Kral I. Rama döneminde şehre birçok Çinli gelmiştir. Çoğu ticari amaçlı gelen Çinliler zamanla yerleşik hale gelmiş ve kendilerine devasa bir mahalle inşa etmişlerdir. Mahalleyi gündüz gezdiğinizde şifalı bitkilerin satıldığı tezgahlar ile beraber hediyelik eşya dükkanlarının sizi karşıladığını göreceksiniz.

Çin Mahallesinin bu denli popüler olmasının bir diğer nedeni ise gece pazarıdır. Gün batımında kurulmaya başlanan pazarlar sabaha kadar sokakların renkli ve eğlenceli bir yapıya dönüşmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda her yıl şubat ayının ilk haftası kutlanan Çin Yeni Yıl kutlamaları da bu mahallede düzenlenmektedir.

 • Adres: Yaowarat Road, Yaowarat, Samphanthawong, Bangkok

Khao San Road

Chinatown içerisinde yer alan Khao San Road, çok yakın bir zamana kadar pirinç pazarı idi. Son 20 yılda artan gezginler ile beraber tezgah sayısı artmış, kurulan pazarlar kaldırımları kaplamaya başlamıştır. Pirinç pazarından çıkarak uygun fiyatlı yeme ve içme merkezi haline gelen bölge, konaklama konusunda da misafirlerine uygun seçenekler sunmaktadır.

Khao San Road Caddesi aynı zamanda Thai mutfağının en eşsiz ürünlerini sunmaktadır. Akşam saatlerinde caddeye girdiğinizde çok özel lezzetlerin oldukça cüzi rakamlar ile satıldığını göreceksiniz. Nisan ayı gibi bölgeye gelirseniz oldukça hareketli bir festival sizi karşılayacaktır.

Cadde hem gezginlerin hem de yerel halkın ortak buluşma noktalarından birisidir. Cadde içerisinde yer alan Khaosan Garden bölgenin en popüler Fransız restoranlarından birisidir. Sadece bu cadde bile Bangkok kültürünü tanımanız için yeterlidir.

Bangkok Ulusal Müzesi

Bangkok Ulusal Müzesi, Güneydoğu Asya bölgesinde bulunan alanındaki en büyük müzelerden birisidir. Müze; Prens Wang Na adına 1782 yılında inşa edilmiş saray içerisinde yer alıyor.

Müze Bangkok’un ilk müzesi olarak 1859 yılında hizmete açılmıştır. Günümüzdeki yerine Kral V. Rama talimatı ile 1887 yılında taşınmış olan müze, Tayland’ın geçmişi, yöresel yaşamı ve sanatı gibi konularda eserlere sahiptir.

Müze oldukça eski bir geçmişe sahip olmasından dolayı koleksiyonu yıllar içerisinde genişlemiş, devasa bir hal almıştır. Müze sadece Tayland’ın değil Güneydoğu Asya’nın kültürünü yansıttığı için önemli bir yere sahiptir. Müze içerisine girdiğinizde bir dizi silah, ev eşyası, müzik aleti, tekstil eşyaları gibi birçok eser sizi karşılayacaktır.  

 • Adres: Na Phra That Road, Phra BorommaharachawangSub-district, Phra Nakorn District, Bangkok
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 16:00 (Çarşamba-Pazar)
 • Giriş Ücreti: 200 Baht

Lumpini Park

Bangkok’un turistik alanları, caddeleri, sokakları ve sıcak havası sizi gerçekten bunaltabilir. Biraz serinlemek, dinlenmek istiyorsanız adresiniz 1920 yılında kurulan Lumpini Park olmalıdır. Tayland’a ait çiçek türlerinin sergilendiği bu park tam bir sakinlik yuvasıdır.

Lumpini Park toplamda 500 bin metrekarelik bir alana sahiptir. Park içerisindeki canlı ve bitki çeşitliliğinin oldukça fazla olduğunu göreceksiniz. Kuş gözlemine karşı bir ilginiz varsa bu park tam da sizlere göre. Park içerisinde aynı zamanda bisiklet ve yürüyüş için özel yollar bulunmaktadır.

Park içerisinde aynı zamanda engelli bireylerin kullanımına sunulmuş özel alanlar da bulunmaktadır. Karnınız acıktığında sessiz, sakin bir ortamda karnınızı doyurmak istiyorsanız Sri Thai Derm kısmına gitmenizi öneririz. Park içerisinde her ayın son Pazar günü budistler tarafından aktivite düzenlendiğini göreceksiniz. Bangkok geziniz sırasında kafa dinlemek istiyorsanız bu park tam da sizlere göre!

 • Adres: Rama IV Road, Wangmai, Pathumwan District, Bangkok
 • Ziyaret Saatler: 04:30 – 21:00

Siam Meydanı (Siam Square)

Bangkok’un modern yüzünü görmek istiyorsanız şehrin cazibe merkezlerinden birisi olan Siam Meydanına doğru gitmenizi öneririz. 1970’li yıllarda Chulalongkorn Üniversitesine ait olan bu arazi üniversite ile yapılan anlaşma sonrasında belediyeye kiralanmıştır. Kısa süre içerisinde başlanan meydan inşaatı günümüzde bu güzel bölümün meydana gelmesini sağlamıştır.

Siam Square meydanının bu denli popüler olmasının bir diğer nedeni ile popüler alışveriş merkezlerinin kesişim noktalarından birisidir. Siam Square One, Siam Paragon ve MBK Center gibi alışveriş merkezlerine yürüyüş mesafesine olan bu cadde aynı zamanda sokak tezgah ve satıcılarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Siam Meydanı aynı zamanda Bangkok içerisindeki en güvenilir konaklama merkezlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Gece hayatı bakımından da oldukça hareketli olan meydan, batının renkli ve canlı yönünü gözler önüne sermektedir.

Zümrüt Buda Tapınağı (Wat Phra Kaew)

Bangkok Gezilecek Yerler listemizin bir sonraki sırasında Zümrüt Buda Tapınağı yer alıyor. Yerel dildeki anlamı Wat Phra Kaew olan tapınak Budistlerin hayatında önemli bir yere sahiptir.

Kral I. Rama tarafından verilen emir ile inşasına 1785 yılında başlanan dini yapı yerel halk için oldukça önemli bir yere sahiptir. Tapınak bahçesinde yer alan kutsal heykel 1444 yılında yapılmıştır. Bir zamanlar sadece kralların dokunabileceği bu heykel günümüzde en çok ilgi gören yerler arasında yer alıyor.

Zümrüt Buda Tapınağı aynı zamanda Hint kültürünü yansıtan en önemli yapılardan birisidir. Tapınağı gezerken yerel halkın burası ile ilgili birçok efsane anlattıklarına da şahit olacaksınız. İngilizce ile sorununuz varsa yerel rehberin dediklerine kulak vermeyi ihmal etmeyin 

 • Adres: Na Phralan, Phra Nakorn, Rattanakosin, Bangkok
 • Ziyaret Saatleri: 07:00 – 18:00
 • Giriş Ücreti: 500 Baht

Wat Suthat & The Giant Swing

Bangkok’da bulunan en eski ve en gösterişli tapınaklardan biriside Wat Suthat tapınağıdır. Kral I. Rama 13. Yüzyılda yapılmış bronz Buda heykelini bu bölgeye getirmesi ile beraber bu tapınağın inşa edilmesini emretmiştir.

Bangkok’un Old Town bölgesinde yer alan Kraliyet bahçelerinin hemen doğu bölümünde yer alan bu tapınağın dış bölümünde tam 156 adet buda resmi bulunuyor. Tapınağın iç duvarında ise Buda’nın 24 farklı reenkarnasyon halinin tasviri bulunuyor.

Tapınağın bahçesinde bulunan Giant Swing ise buraya ilgiyi artıran bir diğer unsurlardan birisidir. 21,5 metre yüksekliğe sahip olan bu yapı ilk olarak 1784 yılında inşa edilmiştir. Kırmızı renkli kolonlar üzerine ahşap parça yerleştirilmesi ile ortaya çıkan bu yapı günümüzde de hala ayaktadır. Şehirde birçok tapınak olmasına karşın buraya da bir şans vermnizi öneririz.

 • Adres: Bamrung Muang Road, Phra Nakhon, Bangkok
 • Ziyaret Saatleri: 08:30 – 21:00
 • Giriş Ücreti: 20 Baht

Dusit Sarayı (Dusit Palace)

Bangkok Gezilecek Yerler listemizin son sırasında Dusit Sarayı yer alıyor. Avrupa görünümlü bir yapı olan Dusit Palace, 1897 yılında Kral V. Rama önderliğinde inşa edilmiştir. O dönemler Avrupa gezisine çıkan Kral, Avrupa saraylarından büyük oranda etkilendiği için bu sarayı inşa ettirmiştir.

Kompleks bir hale sahip olan saray toplamda 64 bin metrekarelik alana sahiptir. Saray içerisinde birbiri ile bağlantılı birçok bahçe ile beraber 13 adet bina sizleri karşılamaktadır. Gayri Resmi Kraliyet Sarayı olarak da adlandırılan yapı içerisindeki en popüler yerler Fil Müzesi, Abhisek Dusit ve Vimantek Tik Konağı gibi yerlerdir.

Gün içerisinde birçok kişinin ziyaret ettiği sarayın giriş ücreti de oldukça ekonomiktir. Saray girişinde bulunan güvenlik merkezinden oldukça kolay bir şekilde giriş biletini satın alabilirsiniz.

 • Adres: Royal Plaza, Dusit
 • Ziyaret Saatleri: 09:30 – 16:00
 • Giriş Ücreti: 50 Baht

Bangkok Gezilecek Yerler listemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Rehberimizde 15 adet popüler destinasyon yer alıyor. Fakat şehri gezmeye çıktığınızda bir bu kadar daha yerin sizi karşıladığını göreceksiniz. Rehberimizin devamında konaklama, yapılacak şeyler ve yemek gibi detaylar sizi karşılayacaktır.

Bangkok’ta Nerede Kalınır? Bangkok Otel Tavsiyesi

Tayland’ın başkenti Bangkok’u ziyaret etmek isteyen kişilere merak ettikleri her detay hakkında bilgi vermek istiyoruz. Konaklama bir seyahatte dikkat edilecek en önemli etmenlerden birisidir.  Bangkok yoluna çıkmadan önce otel seçimi yapacaksanız bu rehberi dikkate almanızı öneririz. Bangkok’ta Nerede Kalınır? Bölümü her ekonomiye yönelik otel seçeneklerine sahiptir.

Güneydoğu Asya bölgesinin en hareketli turizm destinasyonlarından birisi olan Bangkok her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor. Gece hayatı ve alışverişi ile ziyaretçileri üzerine çeken bu şehirde konaklama yapacağınız 7 bölge bulunuyor. Siam Meydanı, Silom Bölgesi, Khosan Road Civarı, Sukhumvit Bölgesi, Çao Phraya Nehri, Chinatown ve Pratunam bölgesi Bangkok Otel Tavsiyesi listemizdeki otellere ev sahipliği yapmaktadır. Otel konusundaki önerilerimiz ise;

3 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Siam Bölgesinde bulunan ibis Bangkok Siam ve Happy 3 Otel otellerinde, Silom Bölgesinde bulunan Holiday Inn Express Bangkok Sathorn ve D Varee Xpress Pula Silom otellerinde, Khosan Road Civarı bölgesinde bulunan ibis Styles Bangkok Khaosan Viengtai otelinde, Sukhumvit Bölgesinde bulunan Citypoint Hotel otelinde, Chinatown bölgesinde bulunan Talakkia Boutique Hotel otelinde, Pratunam bölgesinde bulunan Tarawish Hotel otelinde konaklayabilirsiniz. 3 yıldızlı oteller Booking üzerinde en düşük 8,5 puan almıştır. Turistik bölge ve eğlence merkezlerine oldukça yakın olan bu otellerde konaklayabilirsiniz.

4 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Siam Bölgesinde bulunan Holiday Inn Express Bangkok Siam ve Novotel Bangkok on Siam Square otellerinde, Silom Bölgesinde bulunan Amara Bangkok Hotel ve Silom Serene A Boutique Hotel otellerinde, Khosan Road Civarı bölgesinde bulunan Nouvo City Hotel otelinde, Sukhumvit Bölgesinde bulunan Hotel Clover Asoke otelinde, Chinatown bölgesinde bulunan Shanghai Mansion Bangkok ve Prime Hotel Central Station Bangkok otelinde, Pratunam bölgesinde bulunan Anajak Bangkok Hotel otelinde konaklayabilirsiniz. Booking üzerinden en düşük 8,1 puana sahip olan bu otellere ulaşım oldukça kolaydır. Eğlence merkezlerinin de ortasında yer alan bu oteller lüks ve konforlu olmaları ile de ön plana çıkmaktadır.

5 Yıldızlı Otel Tavsiyesi: Siam Meydanı bölgesinde bulunan Siam@Siam, Design Hotel otelinde, Silom Bölgesinde bulunan Le Meridien Bangkok otelinde, Khosan Road Civarı bölgesinde bulunan The Raweekanlaya Bangkok otelinde, Sukhumvit Bölgesinde bulunan Mövenpick Hotel Sukhumvit 15 otelinde, Çao Phraya Nehri Bölgesinde bulunan Royal Orchid Sheraton Hotel and Towers, Shangri-La Hotel Bangkok ve Millennium Hilton Bangkok otellerinde, Pratunam bölgesinde bulunan Amari Watrgate Bangkok otelinde kalabilirsiniz. Booking üzerinden oldukça yüksek puanlar alan bu oteller tarihi, turizm ve eğlence merkezlerine oldukça yakındır. Konaklamaya yüksek oranda bütçe ayırdıysanız bu otellerden birisinde kalabilirsiniz.

Bangkok’ta Ne Yapılır? Bangkok’ta Yapılacak Şeyler

Son 10 yıldır dünyanın dört bir yanından gelen milyonlarca insanı misafir eden Bangkok misafir sayısını her geçen gün artırmaya devam ediyor.  Tayland’ın başkenti olmasından dolayı da ziyaret edilen bu şehrin oldukça gelişmiş tarihi ve doğal güzellikleri bulunuyor. Gece hayatından alışverişine, mutfağından turistik yerlerine her zevke uygun seçenekler sunan bu şehir, ekonomik gezi seçenekleri arayan kişilere çok iyi bir seçenektir.

Rehberimizin bu bölümünde Bangkok’ta Ne Yapılır? hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Bangkok ile ilgili hazırladığımız rehberde gezilecek yerler hakkında bilgi verdik. Zamanınızın geri kalanını değerlendirmek istiyorsanız aşağıdaki listeye uyabilirsiniz. Bangkok’ta Yapılacak Şeyler hakkındaki diğer detaylar;

Wat Pho’yu Görün

Bangkok’ta ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? O halde yapacağınız ilk şey Wat Pho Tapınağını ziyaret etmek olmalıdır. İçerisinde tamamen altın kaplamaya sahip 15 metre yüksekliğinde Buddha heykeline sahip olan tapınak tüm ihtişam ve güzelliğini bu heykelden alıyor.

Wat Pho içerisinde aynı zamanda 108 adet kupa bulunuyor. Bu kupalara dilerseniz para atıp dilekte bulunabilirsiniz. Uzakdoğu tapınaklarına karşı ilginiz varsa burayı kesinlikle ziyaret etmenizi öneririz.  

Masaj Yaptırın

Bangkok’u ziyaret ettiğinizde dört bir yanın masaj salonları ile dolu olduğunu göreceksiniz. Thai masajı yaptırmadan Bangkok’tan dönmek yapacağınız en büyük hatalardan birisidir. Uzakdoğu topraklarına gitmemiş birisi iseniz masajın sadece erkeklere özel bir durum olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak işin aslı hiç de öyle değil;

Masaj kadın ya da erkek ayrımı olmaksızın her yaş grubuna uygulanabilen bir hizmettir. Alanında uzman masörler tarafından uygulanan masaj hem rahatlatıcı hem de gevşetici olabilmektedir. Thai masajının tek bir olumsuz yanı bulunuyor. Ülkeye geri döndükten sonra her yorulduğunuzda canınız bu masajı çekecektir.

Bangkok’un her sokağında Thai masajı yapan yer göreceksiniz. Wat Pho bu konuda en iyilerine sahiptir. Masaj ücreti masajın cinsine ve süresine göre değişiyor. Ancak ortalama ücreti 10 ile 25 dolar arasında değiştiğini söyleyebiliriz.

Grand Palace’ı Ziyaret Edin

Bangkok’ta Ne Yapılır? listemizin üçüncü sırasında Grand Palace Sarayı yer alıyor. Geçmişte krallar tarafından kullanılan bu saray bir dönem hükümet binası olarak da kullanılmıştır. Oldukça tarihi öneme sahip olan bu yapıyı görmeden asla bu şehirden ayrılmayın.

Grand Palace Sarayının içine girdiğinizde oldukça büyük, oldukça etkileyici bir alan sizi karşılayacaktır. Öyle ki farkında olmadan saray içerisinde birkaç saat zaman geçireceksiniz.  Yalnız bu saray ile ilgili birkaç güvenlik önleminden bahsetmek istiyoruz.

Grand Palace Sarayına giderken yol üzerinde birçok kişi size saray giriş bileti satmaya çalışacaktır. Kesinlikle bu kişiler tarafından satılan biletleri satın almayın. Biletlerinizi tamamen saray girişinde bulunan gişeden satın alın.

Dünyanın En Büyük Ahşap Yapısını Görün

Bangkok’ta yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden birisi de Dünyanın en büyük ahşap yapısını görmek olacaktır. Birkaç yıl kraliyet ailesi tarafından Kraliyet Rezidansı olarak kullanılan bu yapı günümüzde dünyanın en büyük ahşap yapısı unvanına sahiptir.

Vimanmek Mansion tamamen tik ağacından yapılmış bir yapıdır. Geçmişte oldukça görkemli bir saray olan bu yapı günümüzde tamamen müze olarak kullanılmaktadır. Müze içerisine girdiğinizde sizleri tarihi birçok eser ve kral tarafından hediye edilen birçok sanat eseri karşılayacaktır.

Vimanmek Mansion müzesine girerken uymanız gereken bazı kıyafet kuralları bulunmaktadır. Örneğin erkekler şortla kadınlar ise diz üstü etek ile müzeye giremezler. Bunun haricinde diğer kuralları saray girişinde öğrenebilirsiniz.

Chatuchak Pazarı’nda Alışveriş Yapın

Bangkok’ta Yapılacak Şeyler listenizde alışverişin olmayacağını mı düşündünüz? Bu şehirde onlarca hatta yüzlerce alışveriş yapacağınız yer bulunmaktadır. Alışverişi seven ya da sevmeyen birisi olabilirsiniz. Fakat her ne olursa olsun Chatuchak Pazarını ziyaret etmeden asla şehirden ayrılmayın.

Sadece Cumartesi ve Pazar günleri kurulan bu Pazar içerisinde toplamda 8,000 tezgah yer alıyor. Günlük 200 binin üzerinde müşteriye sahip olan Chatuchak Pazarı aynı zamanda dünyanın en büyük pazarı olarak gösteriyor. Bu Pazar içerisinde kaybolmanın bile eğlenceli olduğunu göreceksiniz.

Chao Phraya’da Tekne Turu Yapın

Bangkok’a hayat veren yerlerden birisi de Chao Phraya Nehridir. Bir yakadan diğer yakaya geçen yolcuların meydana getirdiği eğlence ve kültür burayı adeta bir cazibe merkezi haline getirmiştir. Bangkok manzarası izleyebileceğiniz en güzel yerlerden birisi olan bu bölgeye kesinlikle uğramanızı öneririz.

Bangkok’ta yapacak etkileyici bir aktivite arıyorsanız tercihinizi bu nehirden yana kullanabilirsiniz. Herhangi bir tekneye atlayarak nehir üzerinde tura çıkın. Tekne turu yapmak bu şehirde o kadar ucuz ki fiyatları duydukça şok olacaksınız.

Sathorn Unique’ten Bangkok’u Seyredin

Bangkok’ta Ne Yapılır? listenize yine güzel bir madde eklemek istiyoruz. Sathorn Unique Kulesi ilk başta 49 katlı olacak şekilde planlanmış bir yapıdır. Ancak ülkede meydana gelen bir küresel kriz kuleye ayrılan ödeneğin kısılmasına neden olmuştur. Yapımı tamamlanamayan kule günümüzde şehrin sembollerinden birisi haline gelmiştir.

Kule Bangkok manzarası izleyebileceğiniz en güzel yerlerden birisidir. Buradan şehir manzarasını izlemek hiç de kolay değildir. Öncelikle kulenin girişinde buluna bekçilere 5 Dolar kadar bahşiş vermeniz gerekiyor. Daha sonra tepeye çıkmak için zorlu bir tırmanma parkuru sizi bekliyor olacaktır.

Vertigoand Moon Bar’dan Bangkok’u Seyredin

Sathorn Unique Kulesine tırmanmanın tehlikeli olduğunu düşünüyorsanız alternatif önerilerimiz de olacaktır. Banyan Tree Otelinin çatı katında bulunan Vertigoand Moon Bar şehir manzarasını izleyebileceğiniz yine en güzel yerlerden birisidir. Bar 61. Katta olmasından dolayı tüm şehri çok net bir şekilde görebiliyor.

Barın manzarası kadar mimarisinin ve dekorasyonunun da oldukça etkileyici olduğunu göreceksiniz. Bir kadeh içki eşliğinde gün batımında şehrin manzarasını izlemek gerçekten keyifli olacaktır.

Sokak Yiyeceklerini Tadın

Bangkok’ta Yapılacak Şeyler listemizin son sıralarında sokak yiyecekleri yer alıyor. Sokak yiyecekleri olmayan bir listenin eksik ve hatalı olduğunu göreceksiniz. Ülkenin en büyük ihraç ürünlerinden birisi olan Thai Food Bangkok için milli değerlere sahiptir. Bu şehirde sokak tezgahlarından yemekler alıp yemek oldukça doğal hatta normaldir.

Tayland halkının neredeyse tamamı gün boyunca öğünlerini sokakta yiyor. Evde yemek pişirme gibi adet ve gelenekleri asla yoktur. En basit tezgahtan restorana kadar her bütçeye uygun yer olduğunu göreceksiniz. Bangkok sokaklarına yürürken tezgahlara uğramalı ve yerel lezzetlerin muhakkak tadına bakmalısınız.

Moto-taksilere Binin

Bangkok’ta sokakta hareket etmenin oldukça zor olduğunu göreceksiniz. Bu şehirde yapabileceğiniz en güzel eğlencelerden birisi de moto-taksilere binmek olacaktır. İki kişilik olan motorlardan birisini durdurun ve sürücünün hemen arkasına atlayın. Trafiğe takılmadan istediğiniz yere gidebileceğiniz bu araçlar hem ucuz hem de hızlı olmaları ile ön plana çıkmaktadır.

Sky-train’e Binin

Bangkok’un yerel metro türlerinden birisi olan Sky-train’in bir aktivite türü olması sizi şaşırtabilir. Ziyaret edeceğiniz ülkenin şehir içi ulaşımını da test etmek oldukça eğlenceli bir aktivitedir. Oldukça konforlu ve bir o kadar da ekonomik olan Sky-train, karayolunun üzerine kurulmuş bir hatta sahiptir. Klimalı vagonlarda seyahat ederken bir yandan da şehri incelemek oldukça eğlenceli olacaktır.

Kukla Gösterisi İzleyin

Bangkok’ta Ne Yapılır? listenize kukla gösterileri de ekleyiniz. Gösteri sanatına karşı ilginiz varsa bu şehirde yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden birisi de kukla oyunlarına katılmak olacaktır. Kukla bizde de meşhur fakat bu ülkede oldukça değişik bir hali sizi karşılayacaktır. Tayland’da, Bangkok’ta gösterilerde bir kuklayı 3 kişi kontrol etmektedir. Gösteriler sırasında kukla oynatıcılarını da sahnede görebilmeniz mümkündür. Geleneksel dekorlar ve canlı müzik eşliğinde gerçekleştirilen gösterilere turistlerden ziyade yerli halk da eşlik etmektedir.

Egzotik Meyvelerin Tadına Bakın

Bangkok tropikal iklim bölgesinde yer alıyor. Bu nedenle ülkenin en popüler lezzetlerinden birisi de tahmin edebileceğiniz üzere egzotik meyvelerdir. Ülkemizin güneyinde mango, muz kiwi, ananas gibi tropikal meyveler artık üretilebiliyor. Ancak Bangkok’ta daha önce resmini dahi göremeyeceğiniz tropikal meyveler üretilmektedir.

Ancak tropikal meyvelerin anavatanına kadar gelmişken birkaç tanesinin tadına bakmanızı öneririz. Türkiye’de veya başka herhangi bir ülkede göremeyeceğiniz Durian, Mang-Kut, Som-O, Dragon Fruit, Guava, Pomelo, Roseapple, Lychee gibi adını dahi duymadığınız lezzetli meyvelerin tadına bakabilirsiniz. Bangkok’ta yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden birisi de bana göre meyve yemek olacaktır.

Jim Thompson’un Evini Ziyaret Edin

Dünya ipek ticaretine yön vermiş isimlerden birisi olan Jim Thompson bildiğiniz üzere Tayland’lıdır. Bangkok’ta bulunan ünlü ismin evi oldukça ilginç bir tarihe sahiptir. İpekçilik zanaatına yıllarını vermiş olan Thompson ipek boyama konusunda da oldukça başarılı çalışmalar ortaya çıkarmıştır. Malezya Ormanlarında çıktığı yürüyüş esnasında bir anda ortadan kaybolan Thompson arkasında oldukça önemli eserler bırakmıştır.

Gece Hayatını Keşfedin

Bangkok’ta Ne Yapılır? listemizin son sırasında gece hayatı yer alıyor. Bangkok’un bu kadar ünlü olmasındaki ana etmenlerden birisi hareketli eğlence hayatıdır. Khao San Yolu ve çevresine gittiğinizde yüzlerce gece kulübü ve bar bulunduğunu göreceksiniz. Soi Cowboy ve Nana Patpong gibi bölgelerde ise daha çok erkeklere yönelik hizmet veren eğlence merkezleri bulunmaktadır. Nereye giderseniz gidin tek amacınız olmalı, o da doyasıya eğlence!

Bangkok’ta Ne Yenir? En Güzel Yöresel Yemekler

Rehberimizin son bölümünde Bangkok’ta Ne Yenir? Hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Alışveriş bakımından bir cennet olan bu şehir hareketli ve eğlenceli yapısını mutfağına da yansıtmış durumda. Damak tadı ve lezzet bakımından bizlerden oldukça uzak ve farklı bir yapıya sahip olan bu şehir Tayland mutfağının en güzel örneklerini sunmaktadır.

Bangkok, komşusu Çin’den birçok lezzeti ödünç olarak almıştır. Soslardan baharatlara, pişirme şekillerine birçok yöntem Çin’den esinlenilmiştir. Deniz ürünlerinin oldukça fazla tüketildiği bu şehirde yemeklerin genel olarak hafif olduklarını göreceksiniz. Konuyu daha fazla uzatmadan Bangkok’ta Yenilecek Şeyler listemize geçmek istiyoruz.

Kızarmış Çıtır Ördek

Daha önce hiç ördek eti yemediyseniz şanslısınız. Bangkok dünyanın en lezzetli ördek etlerini pişiren bir şehirdir. Pekin ördeğini çok güzel baharatlar ile tatlandırıp kızartan Bangkok’lular, oldukça lezzetli çıtır ördekler çıkarmaktadır. Chinatown bölgesinde çok lezzetli çıtır ördekler yiyebilirsiniz.

Kızarmış Çıtır Tavuk (Gai Tod)

Kızarmış ördeğin yanı sıra çıtır, lezzetli tavuklar da yiyebilirsiniz. Yerel dilde Gai Tod anlamına gelen kızarmış çıtır tavuk tamamen tatlandırılmış lezzetlerden oluşuyor. Tavukların bu kadar lezzetli olmasındaki ana nedenler tamamen kullanılan baharatlarda gizlidir.

Tom Yam

Bangkok’ta Ne Yenir? Listenize Tayland’a özgü bir lezzet eklemek istiyoruz. Tom Yam; balık, yeşillik, limon, acı biber, balık suyu ve bol baharat ile hazırlanan oldukça lezzetli bir çorbadır. Bazı iletmeler bu lezzetin içerisine karides de eklemektedir. Oldukça hafif olan çorba hem lezzetli hem de ucuz olması ile ön plana çıkmaktadır.

Baharatlı Tayland Salatası (Yum Woon Sen)

Bangkok’ta yiyebileceğiniz en ucuz ve en hafif yiyeceklerden birisi de bu salatadadır. İçerisinde fıstık, yeşillk, sebze ve karides bulunan Yum Woon Sen asıl tadını sosundan almaktadır. Farklı bir lezzet arayışındaysanız baharatlı Tayland salatasından denemenizi öneririz.

Pad Thai

Bangkok Yenilecek Şeyler listemizin bir sonrası sırasında Pad Thai yer alıyor. Ülkenin en popüler lezzetlerinden birisi olan bu yemek bol acılı olması ile tanınıyor. Tayland’ın milli yemeklerinden birisi olan Pad Thai içerisinde Noodle, fıstık, sebze, yumurta ve karides bulunuyor. Biraz önce de belirttiğimiz üzere oldukça acılı olan bu yemek şehrin dört bir yanında bulunmaktadır. Karidesli versiyonunun yanı sıra tavuk ya da kırmızı et ile hazırlanan türleri de bulunmaktadır.

Tatlı Patates (Kanom Kai Nok Krata)

Bangkok sokaklarında gezerken rastlayabileceğiniz en popüler lezzetlerden birisi de tatlı patatestir. Bir tür patates kroket türü olan bu lezzet top şeklinde olan patateslerden oluşuyor. Dışı çıtır çıtır olan patateslerin içi yumuşacıktır. Çok fazla tatlı olmasa da ilk denediğinizde oldukça hoşunuza gidecektir.

Noodle

Bangkok’ta Ne Yenir? Listemizdeki en popüler yiyeceklerden bir diğeri de Noodle lezzetidir. Hemen hemen her türlü hali sevilerek tüketilen noodle istediğiniz her türlü malzemeden hazırlanabiliyor. Noodle yapıldığı hamur ve tercih edilen malzeme türlerine göre birçok çeşide sahiptir.  Restoranlarda yemek isterseniz oldukça özel lezzetler sunulduğunu göreceksiniz.

Tekne Noodle’ı (Kway Tiao Rua)

Eski Bangkok döneminde kanallardaki teknelerde satılan bu lezzet günümüzde Tekne Noodle’ı olarak adlandırılmaktadır. Noodle lezzetlerinin çorba haline getirilmesi ile oluşturulan Kway Tiao Rua içerisinde aynı zamanda domuz kanı da bulunmaktadır. Domuz türevlerine hassasiyeti bulunan kişilerin dikkatli olmalarını öneririz.

Bıldırcın Yumurtası

Chinatown sokaklarında gezmeye başladığınızda en çok karşılaşacağınız lezzetlerden bir diğeri ise bıldırcın yumurtasıdır. Oldukça sıra dışı bir lezzet olan bıldırcın yumurtası az şekilde pişiriliyor. Sarısı cıvık kıvamda olan bıldırcın yumurtası soya sosu ile tatlandırılarak servis ediliyor.

Izgara Balık

Bangkok’ta Yenilecek Şeyler listemizin bir sonraki sırasında ızgara balık yer alıyor. Genelde helal gıda yemek isteyen kişiler tarafından tercih edilen ızgara balık son derece güvenilir ve lezzetli bir tercihtir. Yanında bir dizi garnitür kullanılarak servis edilen Izgara Balık listenizde kesinlikle yer alması gereken lezzetlerden birisidir.

Körili Yengeç

Bangkok’ta yiyebileceğiniz en güzel yöresel lezzetlerden bir diğeriyse köri soslu yengeç lezzetidir. Daha önce yengeç yediniz mi bilmiyoruz. Ancak Bangkok’a kadar gelmişken köri soslu olarak hazırlanan bu lezzetin tadına kesinlikle bakmanızı öneriyoruz.

Pirinçli Mango (Khao Neow Mamuang)

Haşlanmış pirinç Bangkok’ta da karşımıza çıkıyor. Mango ile süslenmiş olan haşlanmış pirinç bu şehirde tatlı olarak tüketiyor. Aromasının daha kuvvetli olabilmesi için Hindistan cevizi sütü kullanılan bu lezzet daha çok Mart ile Temmuz ayları arasında yenilebiliyor.

Yumurtalı Dondurma (Itim Gati Kai Kaeng)

Evet belki daha önce duymadığınız bir tatlıyı daha sizlere sunmak istiyoruz. Yumurtanın tatlı olarak servis edildiği tek ülke sanırım Tayland olabilir. Hindistan cevizli dondurmanın içerisine yumurta atılarak yumurtalı dondurma oluşturulduğunu düşünün. Tadı oldukça hoş ve lezzetli olan bu lezzeti kısa sürede benimseyeceksiniz.

Kızarmış Muzlu Pankek (Prata Roti Gluay)

Bangkok sokaklarında gezerken her türlü meyve ile tatlı yapıldığını göreceksiniz. Bu tatlı lezzetlerinden birisi de Muzlu Pankek lezzetidir. Oldukça tatlı ve lezzetli olan Prata Roti Gluay yemek sonrası ağır gelebilmektedir.

Krep

Bangkok’ta Ne Yenir? Listemizin son sırasında krep yer alıyor. Şehrin dört bir yanında bulunan krep istediğiniz her malzeme ile kolay bir şekilde süslenebiliyor. Aynı zamanda oldukça uygun fiyata sahip olan krep, en ekonomik tatlılardan birisidir.

Bangkok Gezilecek Yerler konusunda oldukça detaylı bir rehber hazırladığımızı düşünüyoruz. Tayland’ın başkenti olan bu şehri doya doya gezmek içi 4, 5 günlük bir süre ayırmanız yeterlidir. Bütçe konusunda sizi üzmeyecek olan bu şehri gezmeye öncelik vermek size iyi gelecektir

Bangkok Gezilecek Yerler: Bangkok’ta Gezilecek 15 Yer