Kocaeli Gebze İstanbul'a oldukça yakın bir bölgededir. Bu sebeple Gebze'ye özellikle İstanbul'dan birçok kişi özellikle hafta sonları kafa dinlemeye gelmektedir. Bu gelen kişiler arasında kampçılar da büyük bir yer tutmaktadır özellikle yaz aylarında bu yoğunluk daha da artmaktadır.

Gebze'nin en çok tercih edilen yerlerinden bir tanesi Ballıkayalar Tabiat Parkı. Bu tabiat parkı içinde kamp alanı da yer almaktadır. Buraya ulaşım için Gebze'ye giden araçları tercih edebilirsiniz. Bu araçların birçoğu Ballıkayalar tabelalarının önünde sizi indirecektir. Buradan da giriş yürüyerek 5 dakika falan sürecektir.

Burası ağaçlı, dereli, yemyeşil bir kanyon. Gebze'nin içinden geçip buraya doğru yolculuk yaparken birçok kişi böyle bir doğa harikasıyla karşı karşıya kalacağına ihtimal vermemiştir. Gerek yürüyüş yolları gerekse dere kenarı şehrin o yapaylığından doğallığa geçişi simgeliyor. Gelebileceğiniz en iyi kanyonlardan bir tanesi. Buranın sıcaklığı özellikle akşam vakitlerinde normale göre düşük bunun farkında olarak gelmenizi öneririz.

Ballıkayalar Kamp Alanı Konaklama ve Ücretleri

Burada kamp yapacaksanız tek alternatifiniz çadır olmaktadır. Çadır yeri için de 20 lira gibi bir ücret talep edilmektedir. Kamp alanı içinde tuvalet harici bir şey yok. Bu sebeple bunun bilincinde gelin. Elektrik, şarj gibi ihtiyaçlarınızı kamp alanında yalnızca kendi imkanlarınızla karşılayabilirsiniz. Çadır yeri kirası haricinde bir de tabiat parkı girişinde 10 lira gibi bir ücret alınıyor. Yaya olarak girerseniz bu ücret de talep edilmiyor.

Ballıkayalar Kamp Alanında Yapılabilecek Aktiviteler

  • Burası doğa yürüyüşü yapmak için harika bir alan. Aynı zamanda doğa yürüyüşü yaparken küçük şelaleler de görüyorsunuz. Eğer dere yatağı üzerinden yürümeyi tercih edecekseniz klasik spor ayakkabısı yerine trekking bot tercih etmenizi öneriyoruz. Dere yatağını takip edip yürüyüş yaptığınız vakit yürüyüş parkurunu tamamlamış olacaksınız. Bu sebeple yürüyüş tercihinizi dere yatağından yana kullanmanızı öneririz.
  • Kaya tırmanışı için de oldukça ideal bir yer. Kimilerine göre Türkiye'de kaya tırmanışının başladığı yer olarak Ballıkayalar kabul edilmekte. Buraya kaya tırmanışı için gerekli malzemeleri kendiniz getirmelisiniz çünkü bu işle ilgilenen herhangi bir işletme yok. Eğer acemiyim diyorsanız da herkesin seviyesine göre tırmanış bölgeleri var. Bu işe sıfırdan başlamak istiyorsanız yanınızda bu iş için profesyonel bir hoca da getirebilirsiniz. Birçok kaya tırmanış bölgesi yaz aylarında sıcaktan dolayı uygun olmayabiliyor. Fakat burası özünde vadi olduğu için sıcak yaz aylarında dahi gölgelik yerleri mevcut bu sebeple dilediğiniz gibi tırmanış yapabilirsiniz.
  • Piknik için de ideal bir yer. Minik bir gölet kenarında masa ve sandalyeli piknik alanı mevcut. Bu piknik alanında yanınızda getirdiğiniz hazır yemekleri yiyebileceğiniz gibi aynı zamanda mangal da yakabilirsiniz. Fakat burada herhangi bir market veya restoran yok bu sebeple tedarikli gelmelisiniz.

Harita ve Konum BilgisiBallıkayalar Kamp Alanı | Konaklama, Yapılabilecekler, Ücretleri ve Ulaşım