Ulus'ta 120 yılı aşkın süredir yer alan Azize Tereza Kilisesi Kardeşler Sokak'ta yer almaktadır. Eğer ibadet için gitmek istiyorsanız hala ibadete açık olan kilise aynı zamanda ziyaret için de açıktır.

Azize Tereza Kilisesi Tarihçesi

Bu kilisenin köklü bir tarihçesi bulunmaktadır. Öyle ki aslında bulunduğu sokak olan Kardeşler Sokak'a isminin verilmesinde büyük bir payı bulunmaktadır. Demiryolları Osmanlı zamanında 1892 yılında Ankara'ya kadar gelmiştir. Bunun sonucunda Hıristiyan Okulların Kardeşleri yani Fransız Rahipleri Cemiyetleri de Ankara'ya ulaşmış oluyor ve bu sokağın ismi buradan geliyor. Azize Tereza Kilisesi de o dönemde Aziz Klement Fransız Koleji olarak Ankara'da faaliyet gösteriyordu.

Fakat 1916 yılında Ankara'da büyük bir yangın çıktı. Bu yangın sonucunda da Aziz Klement Fransız Koleji'nin de içinde bulunduğu alan kullanılamaz hale geldi. 1928'de bu kolejin arsasına Fransa Konsolosu’nun ikamet edeceği bir şapel inşa edildi. Fakat sonrasında konsolos burada kalmamaya başladı ve bu yapı 1962 yılına kadar Fransız okullarına devredildi.

2002 yılında yapılan restore çalışmaları sonucunda Azize Tereza Kilisesi bugünkü halini almış oldu. 1928 yılında inşa edilen şapel kilisenin ilk katında restore edilmiş bir şekilde bulunmaktadır.

Azize Tereza Kilisesi'nin Mimarisi

 Fransız artist Hervè Vital tarafından restoren edilen kilisenin ana mozaik Kapadokya'daki kiliseler ele alınmış. Davut ve Kutsal Tapınağı yapan Süleyman, Hz. İsa'nın eline uzanan Hz. Âdem ve Hz. Havva da kilisenin diğer mozaiklerini oluşturmakta. Mozaiklerinin her birinin önünde birer sabit mumluk yer almakta bu da müminlerin dualarına eşlik eden küçük bir ışığı temsil etmekte. Bu ve bunun gibi birçok Hristiyan dinine ait mozaikleri ve figürleri kilise içinde görmeniz mümkündür. Kiliselerin olmazsa olmazı olan vitrayların da en güzel örneklerini görebileceğiniz bir kilise.

Hristiyan halkın Noel ayinleri gibi birçok dini törenlerin de yapıldığı Azize Tereza Kilisesi genel olarak Ankara'da en çok tercih edilen kiliseler içerisinde yer almakta. Kilisenin köklü geçmiş de Hristiyan halk için oldukça önemli. İçerisinde geçmişten birçok anı bulmaktalar. Kilise aynı zamanda bir Katolik kilisesidir.

Azize Tereza Kilisesi Ziyaret Vakitleri

  • Kilise pazartesi ve pazar günleri ziyarete kapalıdır.
  • Diğer günlerde 14.00-17.00 saatleri arasında kiliseyi ziyaret edebilirsiniz.

Azize Tereza Kilisesi İbadet Vakitleri

  • İbadet vakitleri Hristiyanların özel günlerine göre değişiklik gösterebilir.
  • Genel olarak çarşamba günleri 18.00'da pazar günleri de 11.30'da ibadete açılmaktadır.

Azize Tereza Kilisesi Ulaşımı

  • Metro tercih edecekler Kızılay-Batıkent metrosuna binerek Ulus durağında inip 10 dakika yürüyerek kiliseye ulaşabilirler.
  • Otobüs ve dolmuş tercih edecek kişiler için de Ulus zaten merkezi bir konumdur. Ulus'tan geçen otobüs ve dolmuşlarla binmeniz durumunda en fazla 5-10 dakika yürüyerek kiliseye ulaşabilirsiniz.

Harita ve Konum BilgisiAzize Tereza Kilisesi | Hakkında Bilgi, Tarihçesi, Mimari Yapısı ve Ulaşım