Gezi

Artvin Gezilecek Yerler | Artvin’de Gezilecek 25 Yer!

Karadeniz bölgesinin en çok merak edilen şehirleri arasında yer alan Artvin, her geçen gün az da olsa büyümeye devam etmektedir. 7 ilçeye sahip olan Artvin’in 170,875 nüfusu bulunmaktadır. Misafirlere her zaman karşılıksız hizmet veren Artvin, doğa güzelliklerini her zaman muhafaza etmektedir. Lazca ve kuş dilinin aktif olarak kullanıldığı bölge, insanlarının temiz ve saf olması ile ön plana çıkmaktadır. Yolunuzun Karadeniz’e düşmesi durumunda Artvin’e büyük bir vakit ayırmanızı öneririz. Artvin gezilecek yerler rehberimizin detayları;

Atatepe

Artvin’de huzuru bulabileceğiniz ilk yerden birisi Atatepe’dir. Merkezden oldukça yüksek bir konumda yer alan Atatepe’ye doğru çıkarken içiniz bir hoş, tüyleriniz diken diken olacaktır. “Atam Senin İzindeyiz” yazısı bizlere milli birlik ve mücadeleyi bir kez daha hatırlatmaktadır.

Cehennem Deresi Kanyonu

Artvin – Ardanuç karayolunun hemen 25. kilometresinde yer alan bu kanyon oldukça farklı bir doğal yapıya sahiptir. 200 metreyi aşan dik duvarlara sahip olan bu kanyonun uzunluğu birkaç kilometre sürmektedir. Artvinin en ilgi çekici, görülmeye değer yerlerinden birisi de burasıdır.

Çifte Köprü

Artvin’in Arhavi ilçesinde yer alan Ortacalar Kemer Köprülerinin 18. yüzyılda inşa edildiği düşünülüyor. Ortacalar Köyüne hemen 2,5 kilometre uzaklıkta yer alan köprüler tek gözden oluşup iki kola ayrılmaktadır. Eğilimli bir yapıya sahip olan köprüler günümüzde hala aktif olarak kullanılmaktadır.

Deliklikaya

Deliklikaya, Artvin’in el değmemiş, bakir güzelliklerinden birisidir. Doğası bozulmamış olan bu mağara yavaş yavaş turizme kazandırılmıştır. Görmeye değer olan bu mağara, merkezi bir konumda yer almaktadır.

Arsiyan Yaylası

Birçok ilçe merkezinin kesişim noktasında yer alan Arsiyan Yaylası dört bir yanı göllerle çevrilidir. Her yıl çevre illerden birçok ziyaretçi ağırlayan yayla, etkinliklerin merkezi olmaya da başladı. Ulaşım biraz zor olsa da görülecek manzara her şeye değmektedir.

Yaylalar Köyü

Artvin gezilecek yerler listemiz genel olarak doğal güzelliklerden oluşmaktadır. Hersek deresinin hemen üst bölümünde yer alan bu köyün kendisine has bir yaşam tarzı bulunmaktadır. Köy halkı oldukça misafirperver olup geziniz sırasında sizlere yardımcı olmaktadır.

Tekkale Manastırı

Anadolu’nun binlerce yıllık geçmişe sahip olduğunu biliyoruz. Tekkale Manastırı, bölgenin en kompleks yapılarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Manastır içerisine girdiğimizde seminer odası ve Trapeza gibi yapıların bulunduğunu görüyoruz. Yapılar hep sonradan inşa edilerek manastır ile birleştirilmiştir.

Satlel Kalesi

Osmanlı döneminde aktif olarak kullanılan Satlel Kalesi, sur duvarlarının büyük bir bölümünü kaybetmiştir. Şapel ve Sarnıç gibi kalıntıları bulunan kalenin çok büyük bir bölümü maalesef zaman içerisinde yok olmuştur.

Mençuna Şelalesi

Mençuna Şelalesi, ülkemizin en güzel doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. Arhavi’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi olan Mençuna Şelalesi, her geçen gün artan bir turizm değerine sahiptir. Şelale etrafında yer alan tarihi köprüler, doğal bitki örtüsü sizi bambaşka bir dünyaya götürecektir.

Meral Şelalesi

Meral Şelalesi, Karçal Dağlarının 3,415. metresinde yer almaktadır. 65 metreden aşağı düşen sular, ortamın bir anda huzur, serinlik ve yeşillik kokmasını sağlamaktadır.

Yıldız Gölü

Yıldız Gölünün suyu oldukça soğuk olması ile bilinir. Dağ sularından beslenen göl, yaz aylarında misafirlerin serinlemesine olanak sağlamaktadır. Göle girmek serbesttir fakat içerisinde çok uzun süre durulamayacağını söyleyebiliriz

Ferhatlı Kalesi

Artvin’in Ardanuç ilçesine 5 kilometre uzaklıkta yer alan Ferhatlı Kalesinin geçmişi oldukça eskilere dayanmaktadır. Kale, İberya Kralı tarafından 5. yüzyılda yaptırıldığı düşünülmektedir. İlçenin girişinde yer alan kale, oldukça yüksek bir tepe üzerine inşa edilmiştir.

Otingo Kaplıcası

Otingo Kaplıcasının ismini daha önce hiç duymamış olabilirsiniz. Ancak bu kaplıcaların dünya üzerinde büyük bir üne sahip olduğunu söyleyebiliriz. Her yıl binlerce kişi şifa bulmak için bu kaplıcalara gelmektedir. Yüzyıllardır şifa dağıta Otingo Kaplıcaları, yerli ve yabancı turistlerin yeni yeni dikkatini çekmeye başlamıştır. Artvin’in Borçka ilçesinde yer alan kaplıcalara şifa almak için gelebilirsiniz.

Karagöl Sahara Milli Parkı

Artvin’in doğa güzelliklerini gerçekten saymakla bitiremeyiz. Karadeniz’in en saf, en masum şehirlerinden birisi olan Artvin’in Sahara Milli Parkını da ziyaret etmeden kesinlikle dönmemenizi isteriz. 1,800 metre yükseklikte, düzlük bir alanda yer alan bu milli park her yıl “Sahara Pancarı Şenliklerine” ev sahipliği yapmaktadır. Yöre insanlarının katılım gösterdiği milli park, bölgenin turizm açısından değerlenmesine katkı sağlamaktadır.  Artvin’de kamp yapılacak yerler arasında da ilk sırada yer almaktadır.

Beyazsu Yaylası

Karçal Dağının 3,415 metrelik bölümünde, zirvenin hemen altında yer alan Beyazsu Yaylası, göz kamaştırıcı, olağanüstü bir manzaraya sahiptir. Sislerin arasında doğal bir hayatın kapılarını aralayan yayla, bizlere eski Anadolu yaşamanı göstermektedir.

Dolishane Kilisesi

Kilisenin kitabesine göre yapı 10.  Bagratlı Kralı Sumbath tarafından 8. yüzyılda yaptırılmıştır. Yaptırıldıktan sonra kilisenin bir bölümü camiye dönüştürülmüş ve cami olarak kullanılmıştır. Günümüze yapının sadece kilise bölümü ayakta kalmayı başarmıştır. Ancak hala ihtişamlı o eski görünümünü koruduğunu söyleyebiliriz.

Hatila Vadisi

15 metre uzunluğunda cam seyir terasına sahip olan Hatila Vadisi 2016 yılından bu yana aktif olarak ziyaretçi almaktadır. Vadi içerisinde gezinti yapmak mümkün olmasa da seyir terası üzerinden vadiyi gözle gezmek mümkündür

Kafkasör Yaylası

Yorucu bir yılın ardından yorgunluğunuzu atacak bir yer arayışındaysanız Artvin sizler için çok iyi bir seçenektir. Huzur veren bir atmosfere sahip olan Kafkasör Yaylası, tüm günü dinlenerek geçirmek için ideal bir yer. Kamp kurabilir, buraya gelen diğer ziyaretçiler ile keyifli sohbetler yaparak güzel günler geçirebilirsiniz.

Atabarı Kayak Merkezi

Artvin’in turizm bölgelerinden birisi olan Atabarı Kayak Merkezi, kış aylarında rekor ziyaretçilere ulaşmaktadır. En çok ziyaret edilen yerlerden birisi olan Atabarı Kayak Merkezi, birçok eğlence ve aktivite seçeneğine sahiptir. Konaklama konusunda seçenekler olması artı bir etken olarak gösterilebilmektedir.

Barhal Kilisesi

Artvin’in Yusufeli ilçesinde yer alan Barhal Kilisesi tam olarak bir Gürcü Manastırıdır. Manastır tarzında yapılan yapının günümüzde sadece kilise bölümü ayakta kalmıştır. Oldukça sağlıklı bir şekilde korunan kilise, bölgenin en eski yapılarından birisidir.

Maçahel Yaylası

Artvin’in Borçka ilçesinde, Gürcistan sınırında yer alan Maçahel Yaylası, Türkiye’nin en gizli, en güzel köyleri arasında yer almaktadır. Yağmur ormanları ile çevrilmiş olan bu yaylanın oldukça zengin bir bitki örtüsü bulunmaktadır. Buraya gelip bir süre vakit geçirdiğinizde şehirlerin o kalabalık, kirli ve gürültü dolu haline dönmek istemezsiniz.

Ciro Şelalesi

Türkiye’de Trekking noktalarından birisi olan Ciro Şelalesi, Artvin’in Yusufeli ilçesinde yer almaktadır. Kaçkar Dağı Milli Parkın 3,000 metre yüksekliğinde buzul göller ve şelaleler yer almaktadır. Endemik bitkilerce zengin olan Ciro Şelalesi, Kaçkar Dağından başlayarak Yusufeli ilçesine kadar ilerlemektedir. Trekking ve güzel bir doğa gezisi için bu bölgeyi tercih edebilirsiniz.

Yaşam Tarzı Müzesi

Artvin kent merkezinde yer alan yaşam tarzı müzesi, geçmişten günümüze kadar gelen kültürel yaşamın ürünlerini göstermektedir. Müze içerisinde etnografik ürünlerin yanı sıra geleneksel yaşama ait ürünler sunmaktadır. Bu müzenin eşi benzeri ülkemizde çok sınırlıdır.

Artvin’den Yapmadan Dönülmemesi Gerekenler

 • Karagöl’de sandal gezintisine çıkın.
 • Otkhta Dört kilisesini ziyaret et.
 • Yaylalar Köyü, Yusufeli, Olgunlar Mahallesi, Büyük Deniz Gölü’nü ziyaret ediniz.
 • Mençuna şelalesini gör.
 • Ardanuç Lengethev ve Bulanık Kalesine doğru yürü.
 • Maral şelalesini ziyaret et.
 • Asiyan yaylasına çıkarak karşına çıkacak manzarayı izle.
 • Kazım Koyuncu anıt mezarını ziyaret et.
 • Borçka Maçahel yaylasını gör.
 • Karagöl Acella yaylasına gidin.
 • Cehennem Deresi kanyonunda yürüyüşe çık.
 • Ciro Şelalesinde suya gir.
 • Dikyamaç müzesini ziyaret et.
 • Kaçkar zirvesine tırman.

Artvin gezilecek yerler rehberimizin burada sonuna geldik. Karadeniz’in en güzel şehirleri arasında yer alan Artvin, doğal güzellikleri bakımından oldukça güzel seçeneklere sahiptir.

P