Gezi

Araçla Seyahat Edecekler İçin 5 İdeal Otomobil

Araçla seyahat etmek bazıları için zorunluluk olsa da kimisi için bir tutku, kimisi için macera arayışı, kimisi için zevkle yapılan bir hobidir. Aile üyeleriyle veya arkadaş grubuyla çıkılan araç yolculukları olduğu kadar, tek başına yapılan araç yolculuklarının da keyfi ayrıdır.

Bu içeriğimizde sizler için en ideal seyahat araçlarını derlemeye çalıştık. Bazı modelleri listeye alıp almama konusunda kararsız kaldık; ancak nihayetinde çıkardığımız modeller oldu. Bu listedeki araçların özelliklerini şöyle özetleyebiliriz:

  • Muadillerine göre daha hesaplı olanlar,
  • Yakıt tasarrufu sağlayanlar,
  • Konforlu bir sürüş sağladığı gibi güvenliğiyle de ön plana çıkanlar.

Eğer bu üç kriteri esas alıyorsanız listemize göz atmanızı öneririz. Listede bulamayacaklarınız ise şunlar:

  • Lüks sayılan ve fiyatı ortalamanın üstünde olanlar,
  • Dağ bayır demeden en iyi performans için tasarlanmış olanlar (4×4 araç listemizde bulunmuyor),
  • Türkiye pazarında satışına son verilmiş veya henüz pazara girmemiş olanlar.

1) Dacia – Sandero Stepway

Blue dCi 95 bg Manuel, ilk hatırlatmak istediğimiz model. Dizel olan araç önden çekişli olup 5 ileri vitese sahip. 100 kilometrede ortalama 3,9 litre dizel tüketen model, ideal bir aile aracı. Ailenizle birlikte hesaplı bir araç alıp seyahatlerinizden keyif almak istiyorsanız düşünebilirsiniz. İkinci el piyasasında da dikkat çeken bir performans sergileyen Sandero Stepway, yaygın ölçüde servis olanağına ve yedek parçaya da sahip.

2) Suzuki – Vitara

Asya araçlarına ilginiz varsa ve SUV tipi bir otomobil arıyorsanız Suzuki Vitara düşünebileceğiniz bir model. Bizim önerimiz 1.4 S modeli. 6 ileri vitesli olan aracın 4×4 versiyonu olsa da 4×2 ile de beklentinizi karşılayacağınıza inanıyoruz. Arkaya üç kişinin rahatlıkla oturabildiği model, 100 kilometrede sadece 5,2 yakıt tüketiyor.

3) Peugeot – SUV 2008

İki tip hatchback, iki tip sedan ve üç tip SUV aracıyla piyasada hatırı sayılır bir yer kaplayan Peugeot, ikinci el piyasasına dikkat edenler için değerlendirilebilecek bir marka. Markanın bu listeye giren modeli ise SUV 2008. 1.5 BlueHDi 120hp S&S EAT6, hem otomatik vites ve hem de 100 kilometrede sadece 4 litre yakıt tüketiyor.

4) Ford – Galaxy

Vitara’yı eliyor ve ona muadil olabilecek bir aile aracı düşünüyorsanız Ford Galaxy aradığınız yanıt olabilir. Aracın en iyi özelliklerinden birisi, 180 derecelik bir görünüm sunan ön kamerası. Park ederken, park ettiğiniz yerden çıkarken ve yoğun trafikte işe yarayabilecek bir çözüm olarak görünüyor. Aracın bir diğer özelliği ise üçüncü sıradaki koltuğun bir düğmeyle yatırılıp bagajdan kazandırıyor olması. Yükünüz az ve yolcunuz fazlaysa da bu özellik tam size göre. 100 kilometredeyse sadece 5,5 litre yakıt tüketiyor.

5) Renault – Kadjar

Türkiye’de en çok binek aracı bulunan markalardan biri olan Renault, farklı modelleriyle 2020 içinde de tercih edilen bir marka olmaya aday. Araçla seyahat etmeyi sevenler için bu markadaki önerimiz ise Kadjar. Konforun ön plana çıkartıldığı modelde yokuş kalkış destek sistemi ayrıcalıklı bir özellik olarak sunuluyor. Arka koltukları katlanabilir olan aracın bagaj hacmi 500 litreyi geçiyor. Cam tavanı ise seyahat sırasında daha fazla keyif almanıza yarayacak bir diğer artısı. Bizim önerimiz 100 kilometrede ortalama 4,3 litre dizel yakan 1.5 Blue dCi 115 bg ve bu model altı ileri manuel vitese sahip. Otomatik vites düşünenler için ise yine dizel olan 1.5 Blue dCi 115 bg EDC önerimizdir.