Meteoroloji Müzesi mart 2003 tarihinden itibaren 140 adet alet, cihaz, kitap, defter ve belge kayıtlarıyla birlikte ziyaretçilere hizmet vermektedir. Müzenin ana amacı Türkiye'nin meteoroloji konusunda hangi noktadan hangi noktaya geldiğini belgelerle ziyaretçilere aşılamaktır.

Meteoroloji Müzesi Bölümleri

Meteoroloji Müzesi iki bölümden oluşmaktadır.

Atatürk Odası

1908 yılında şu anki müzenin bulunduğu bina aslında Ziraat Mektebi olarak inşa edilmiştir. Anadolu Ajansı 27 Aralık 1919 tarihinde burada Halide Edip Adıvar tarafından kurulmuştur. Bu oda aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından da harp planlarının hazırlandığı bir odadır.

Müzenin bu odasında çalışma masası, soba, perdeler ve halı ile birlikte birçok yazılı ve görsel doküman da yer almaktadır.

İkinci Bölüm

Bu bölüm meteorolojik alet ve cihazların sergilendiği bölümdür. Bölümde Türkiye'de yapılan rasatlardan eski Türkçe belgelere birçok meteorolojik belgeleri görmeniz mümkündür.

Meteoroloji Müzesi Ziyaret Vakitleri

  • Müze cumartesi ve pazar günleri kapalıdır.
  • Hafta içi 09.00-18.00 saatleri arasında açık olan müzeye randevu alarak gelebilirsiniz. Özellikle okul çağındaki çocukları buraya mutlaka getirmelisiniz.

Meteoroloji Müzesi Giriş Ücretleri

Müzeye giriş için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Meteoroloji Müzesi Ulaşımı

  • Kızılay'dan 145, 254 ve 266 numaralı otobüslerle müzeye ulaşabilirsiniz.
  • Ulus'tan gelmek isteyenler 19 Mayıs Stadı'ndaki duraktan 419 numaralı otobüse binebilirler.

Harita ve Konum Bilgisi

Kalaba Mah, 4, Kütükçü Alibey Cd., 06120 Keçiören/Ankara



Ankara Meteoroloji Müzesi | Hakkında Bilgi, Bölümleri, Ziyaret Vakitleri ve Ulaşım