Orman ve yayla ekosisteminin hâkim olduğu Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı Türkiye'deki 205.ci tabiat parkıdır. Beypazarı ilçesinde bulunan bu tabiat parkına günübirlik bir şekilde gelip şehrin o yapaylığından kaçabilirsiniz.

Lagania Beypazarı ilçesinin tarihteki ilk adı olarak bilinmektedir. Bu adı almasındaki sebep de Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı'nda bulunan yüksek kayalıklardır. Bu bölgede tarihte Hitit ve Friglerin yaşam alanıydı. Roma'dan da kalıntılar olan bu tabiat parkında Friglerin büyük hazinelerinin de olduğunu söylenmektedir.

Kelebekler Vadisi Bitki Örtüsü

Bitki örtüsü olarak bu alanda hem İç Anadolu aynı zamanda Batı Karadeniz'in bitki örtülerini görmeniz mümkündür. Zaten doğa harikası olan bu yer yeşillik olarak Ankara içinde göremeyeceğiniz kadar fazladır. Seyrek orman, çalı vejetasyonu ile step vejetasyonu olmak üzere üç tip vejetasyon şeklini burada göreceksiniz.

Kelebekler Vadisi Hayvan Popülasyonu

Adından da anlaşılacağı üzere kelebek cenneti olan bu parkta tam 60 çeşit kelebek türü yer almaktadır. Kızıl geyik, akbaba, tavşan, kurt, tilki, yaban domuzu gibi yaban hayvanları yine park içerisinde yer almaktadır.

Kelebekler Vadisi Tabiat Parkında Yapılacaklar

Piknik: Birbirinden güzel piknik alanları bulunmaktadır. Burada dilerseniz park içerisinde bulunan kafelerde pikniğinizi yapabilir ya da evden getirdiğiniz ürünlerle güzel bir piknik yapabilirsiniz. Doğanın ortasında bulunan bu tabiat harikasında piknik yapmanın zevki çok daha farklı olacaktır. Burada semaverde çay içip, kebap yiyebileceğiniz restoranlar da yer almakta.

Çocuk Oyun Alanı: Çocuklar burada da düşünülmüş ve onlar için güzel bir oyun alanı oluşturulmuş.

Doğa Yürüyüşü: Bu şekil bir doğal güzelliğe gelip yürüyüş yapmamak da olmaz. Tamamen doğal olan alanlarda dilediğiniz gibi yürüyebilirsiniz.

Bisiklet Sürmek: Bisikletinizle buraya gelip bisiklet sürmeniz de mümkün. Bazı alanlarda bisiklet sürmeniz zor olsa da genel olarak bisiklet sürebileceğiniz birçok alan mevcut.

Bu ve bunun gibi birçok şeyi yapmak için buraya güzel bir kaçamak yapmak için gelmelisiniz. Fotoğraf makinenizi alıp bu doğal manzarayı fotoğraflayabilir, tavşan, sincap gibi sevimli hayvanlarla karşılaşabilirsiniz.

Kelebek Vadisi Tabiat Parkı Giriş Ücretleri

  • Giriş ücreti 4.5 liradır.
  • Bisikletle giriş 4.5, motosiklet 6.5, otomobil, kamyonet 13, minibüs 40, midibüs 67, otobüs ile giriş de 121 liradır.

Kelebek Vadisi Tabiat Parkı Ulaşımı

  • Özel araçlarıyla gidecek olanlar Ayaş-Beypazarı yoluna çıkarak Beypazarı'na oradan vadiye ulaşabilirler.
  • AŞTİ'ye de giderek oradan kalkan otobüs ve minibüslere binerek Beypazarı'na ulaşabilirsiniz.

Harita ve Konum Bilgisi

Geyikpınarı, 06730 Beypazarı/AnkaraAnkara Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı | Bitki Örtüsü, Hayvan Popülasyonu, Parkta Yapılabilecekler ve Ulaşım