Türkiye'nin başkenti olan Ankara İç Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Birçok kişinin aklına kamp alanı denince Ege, Marmara, Akdeniz ve Karadeniz bölgeleri gelse de İç Anadolu'da kamp yapabileceğiniz birçok yer bulunmaktadır ve Ankara da tabii ki bunlardan bir tanesidir. Ankara kamp alanları konusunda oldukça zengin illerimizden bir tanesidir. Bu kamp alanları Kızılcahamam, Kazan, Beypazarı, Çubuk gibi merkezden uzak yerlerde konumlanmıştır.

Ankara'da bulunan kamp alanları merkezden uzak olsa da ulaşımının da oldukça basit olduğunu söyleyebiliriz. Şehir merkezinde Kızılay, Ulus, Aşti gibi yerlerden Kızılcahamam, Kazan, Beypazarı ve Çubuk'a giden birçok özel araç bulunmaktadır. Bunları tercih ederek bu bölgelere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Fakat kamp alanları daha çok bu bölgelerin de merkezinden uzak olacağı için özel araçlarınızı tercih edebileceğiniz gibi araç kiralamanızı da tavsiye ediyoruz.

Işık Dağı Karagöl Jeositi Kamp Alanı

Kızılcaham'da bulunan Işık Dağıt Karagör Jeositi Kamp Alanı yalnızca profesyonel kampçıların tercih etmesi gereken bir kamp alanıdır. Bunu zaten yazımızın ilerleyen kısımlarında anlayacaksınız. Öncelikle Işık Dağı'nın rakımı yaklaşık olarak 2000 metre. Bunu düşünerek bu kamp alanına tedarikli bir şekilde gelmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Karagöl de bir heyelan sonucu oluşmuş. Göl sığ ve suyu tatlı bir su. Bu sebeple rahatlıkla kullanıp içebilirsiniz.

Kamp alanını betimlemek gerekirse çam ağaçlarının oldukça kendini hissettirdiği ve gölün de güzelliğiyle birlikte doğanın ortasında kamp yapmak isteyen kişiler için oldukça ideal bir kamp alanı. Bu kamp alanı tamamen doğal olduğu için öyle çadır kiralayabileceğiniz, bungalov evlerde kalabileceğiniz bir yer aklınıza gelmesin. Bu sebeple profesyonel kampçıların böyle bir yeri tercih etmesi gerektiğini söylemiştik. Çocuklu bir aileyle gelmek burası için doğru olmayacaktır çünkü tuvalet, duş gibi alanlar da bulunmamaktadır. Tamamen doğanın ortasındasınız.

Işık Dağı Karagöl Jeositi Kamp Alanında Yapılabilecek Aktiviteler

 • Burası yürüyüş yapmak için oldukça ideal bir bölgedir. Bu sebeple yürüyüş ayakkabılarınızla gelip çam ağaçlarının altında gayet kaliteli bir şekilde doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.
 • Bisiklet için de oldukça ideal bir bölgedir. Bisikletin yanı sıra, Atv gibi araçlarınız varsa da buraya getirebilirsiniz.
 • Kızılcahamam'a kadar gelmişken balık avlamamak da olmaz. Oltanızı getirip balık, yengeç tutabilirsiniz.
 • Fotoğraf makineniz varsa buraya gelirken fotoğraf makinesini de yanınızda eksik etmeyin. Birbirinden güzel doğa manzaralarını yakalayabilirsiniz.
 • Kamp ateşi yakıp arkadaşlarınızla sohbet edebilir ve bunun yanı sıra mangal yapabilirsiniz.
 • Burada herhangi bir restoran, market yer almamaktadır. Bu sebeple gelmeden önce mutlaka alışverişlerinizi eksiksiz bir şekilde tamamlayın. Elektrik, duş gibi ihtiyaçlar bulunmadığı için de hazırlıklı olun. Bunların yanı sıra telefonları da belirli bölgelerde çektiğini belirli bölgelerde çekmediğini söyleyebiliriz.

Şahinler Tabiat Parkı

Kızılcahamam'da bulunan bir diğer kamp alanı da Şahinler Tabiat Parkı'dır. Burayı özellikle izcilik yapan gruplar sıklıkla tercih etmektedir. Işık Dağı'nın aksine burada kamp yapmak oldukça kolaydır çünkü burada işinizi kolaylaştıracak unsurlar yer almaktadır. Şahinler Göleti'ne ev sahipliği yapan ve yeşilliğiyle kendinizi güzel bir kartpostalın içinde gibi hissedeceğiniz Şahinler Tabiat Parkı özellikle yılın her mevsimi kampçılara ev sahipliği yapmasıyla bilinmektedir.

Buraya gelirken market alışverişinizi yapmanızı tavsiye ediyoruz kamp alanı içinde büfe yer alsa da bu büfede aradığınız her şeyi bulabileceğinizi garanti veremiyoruz. Bolu Gerede'ye de yakın olan Şahinler Tabiat Parkı genç grupları misafir ettiği gibi çok sık olmasa da aileler de bu kamp alanını tercih etmektedir.

Şahinler Tabiat Parkı Yapılabilecek Aktiviteler

 • Ankara'nın birçok kamp alanı gibi doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Bu kamp alanında doğa yürüyüşü için yürüyüş parkurları yer almaktadır ve bu parkurlara yeşillik ve göller ev sahipliği yapmaktadır.
 • Bisiklet ve ATV sürüşü için oldukça uygundur. Fakat kiralama yerleri bulunmamaktadır. Bu sebeple kendiniz getirmelisiniz.
 • Doğa fotoğrafı çekebilirsiniz.
 • Olta balıkçılığı için müsaittir.
 • İzcilik yapmayı seviyorsanız grubunuzu toplayıp burada izcilik de yapabilirsiniz.
 • Şahinler Tabiat Parkı Giriş Ücretleri, Konaklama ve Hizmet
 • Kamp için gelenlerden kişi başı 10 lira gibi bir ücret alınmaktadır.
 • Konaklamak için kendi çadırınızı getirmelisiniz.
 • Acil durumlar için elektrik imkânı bulunurken, tuvalet, bulaşık yıkama tezgâhı, kamelya ve otopark gibi hizmetler de bulunmaktadır.

Çamkoru Tabiat Parkı Kamp Alanı

Çamlıdere ilçesinde bulunan Çamkoru Tabiat Parkı Ankara'da bulunan tabiat parklarından bir tanesidir. Ankara'da birçok tabiat parkında kamp yapmak yasaktır ve bu sebeple buralarda kamp yapan kişiler gizlice kamp yaparlar. Çamkoru Tabiat Parkı'nda buna gerek yok çünkü burada kamp yapmak serbest. Diğer kamp alanlarında olduğu gibi burası da doğa harikası ve yeşillikler sizi karşılıyor. Aynı zamanda Çamkoru Göleti de mevcut.

Çamkoru Tabiat Parkı Kamp Alanı Yapılabilecek Aktiviteler

 • Doğa Yürüyüşü
 • Bisiklet
 • Mangal (mangal yerleri belirlidir ve bu yerlerin dışında mangal yakmak yasaktır. Aynı zamanda odun bulmada da sıkıntı çekebilirsiniz bu sebeple tedarikli geliniz)
 • Fotoğraf Çekimi

Çamkoru Tabiat Parkı Hizmetleri

Doğanın ortasında olduğu için tabii ki hizmetlerle dolu bir kamp alanı beklemeyin. Aynı zamanda giriş için de herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Hizmet olarak yalnızca tuvaletler ve otopark mevcuttur. Bunların dışında elektrik, duş gibi hizmetler bulunmamaktadır. Aynı zamanda yakınlarda herhangi bir market de söz konusu değil. Bu sebeple market alışverişlerinizi kamp alanına gelmeden önce mutlaka yapmalısınız.

Kıbrıs Köyü Kanyonu Kamp Alanı

Diğer kamp alanlarının aksine bu kamp alanı Mamak'ta bulunmaktadır ve Kızılay'dan kalkan Ego araçlarıyla buraya ulaşım mümkündür. Ankara'nın göbeğinde böylesi güzel bir kamp alanı bulmak oldukça önemlidir. Güzel bir vadiye ev sahipliği yapan Kıbrıs Köyü Kanyonu aynı zamanda şelale de yer almaktadır. Dilerseniz vadinin iç bölgelerinde dilerseniz şelale kenarında kampınızı kurabilirsiniz. Burası da diğer kamp alanları gibi doğanın ortasında bir kamp alanıdır ve işletme bulunmamaktadır. Bu sebeple tedarikli gelmenizde fayda olacaktır.

Özellikle şelale seven birisiyseniz burası sizin için cennet olacaktır. Şelale o kadar büyük bir şelale olmasa da oldukça güzel bir hava katmaktadır. Bunun yanı sıra su oldukça soğuk bunun da ön bilgisini verelim bu sebeple terlik getirmenizde fayda olacaktır. Burası tam günübirlik kamp yapmak isteyen kişilerin hoşuna gidecek bir kamp alanıdır. Çünkü burada tuvalet, duş, elektrik gibi ihtiyaçlarınızı karşılayan bir işletme bulunmamaktadır. Aynı zamanda market ve restoran da bulunmadığı için tedarikli bir şekilde gelmenizde de fayda olacaktır.

Diğer kamp alanlarında olduğu gibi doğa yürüyüşü, fotoğraf çekme gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Fakat bisiklet sürmek için müsait yolların pek olmadığını söyleyebiliriz. Son olarak da kamp ateşi yakarken dikkat ettiğiniz durumda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Bu sebeple güvenli bir şekilde mangal da yakabilirsiniz.

Sorgun Göleti Kamp Alanı

Son olarak da Sorgun Gölet’i Kamp Alanı'nı tavsiye edebiliriz. Yine bedava kamp yapabileceğiniz ve doğanın ortasında olan bu kamp alanı Güdül'de yer almaktadır. Bu gölet ve yayla kendinizi Ankara'da değil de Karadeniz'de hissedeceğiniz bir alan. Rakımı 1440 metre kadar olan bu kamp alanına gelirken tedarikli olmanızda fayda var.

Yine market ve restoran bulunmadığı için tedarikli gelin. Akşam 20.00'dan sonra ateş yakmak yasak olduğu için piknik tüpü de getirebilirsiniz. Doğa yürüyüşü için 17 kilometre uzunluğunda yürüyüş yolu bulunan Sorgun Gölet’i özellikle hafta sonları günübirlik kamp için oldukça ideal ve sessiz bir bölgedir. Tuvalet bulunmaktadır.

Ankara'da Görülmesi Gereken Yerler

 • Anıtkabir: Mustafa Kemal Atatürk'ün na’şının bulunduğu ve Ankara'ya gelen herkesin ilk gördüğü yerlerden bir tanesi olan Anıtkabir'i mutlaka ziyaret etmelisiniz. Zaten konum olarak da oldukça merkezi bir yerdedir.
 • Ankara Kalesi ve Çevresi: Ankara Kalesi Ankara'da mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Kale içinde birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Ankara Kalesi'ne kadar gelmişken de çevresini gezmeden gitmek olmaz. Çevresinde Rahmi M.Koç Müzesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve birçok müze bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yine Ankara Kalesi'ne yakın olan Hamamönünü de ziyaret etmeden geçmeyin.
 • Kurtuluş Savaşı Müzesi: Birinci Meclis'in yerine açılan bu müze Kurtuluş Savaşı ve 1.TBMM hakkında birçok yapının bulunduğu bir müzedir. Ankara Kalesi'ne de oldukça yakın olan müzenin çevresinde Gençlik Parkı, Cumhuriyet Müzesi, tarihi opera da bulunmaktadır.
 • Atatürk Orman Çiftliği: Atatürk Orman Çiftliği Ankara'da görülmesi gereken bir diğer alandır. Burada da birçok müze yer almaktadır. Özellikle akşam saatlerinde kokoreç ve köfte satılan yerlerin tadına bakmadan da geçmeyin.
 • Seğmenler Parkı: Ankara'nın en iyi parklarından bir tanesi olan Seğmenler Parkı'nı da gezip yakınında bulunan Kuğulu Parkı'nı da ziyaret etmeden geçmeyin.
 • Beypazarı Evleri: Kamp alanlarına yakın olan yerlerden bir tanesi de Beypazarı Evleri'dir. Bu evleri ziyaret ederek Ankara'nın tarihi kokusunu içine çekebilirsiniz. Yine Beypazarı ve Kızılcahamam eski Ankara'nın çok güzel örneklerini de size sunacaktır.

Görmüş olduğunuz gibi Ankara kamp alanları daha çok doğayla baş başa kamp yapmak isteyenler için uygundur herhangi bir işletmenin özel bir kamp alanı bulunmamaktadır. Bu sebeple Ankara'da kamp yapan kişiler daha çok profesyonel kampçılar olmaktadır ve aileler değil arkadaş grupları Ankara'da kamp yapmayı tercih etmektedir bu bilgi ışığında siz de bu kamp alanlarından herhangi birini tercih edebilirsiniz.

Ankara Kamp Alanları | İmkanları, Hizmetleri, Ücretleri ve Ulaşım Bilgileri