Gezi

Altınköy Açık Hava Müzesi, Neler Var? Nasıl Gidilir ve Giriş Ücreti Ne Kadar?

Ankara müzeler bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Altınköy Açık Hava Müzesi de bunlardan sadece bir tanesidir ve 500 dönümlük bir arazi üzerine konuşlandırılmıştır.

Burası; köy hayatını merak edenler, açık havada vakit geçirmek isteyenler için eşi bulunmaz bir müzedir. Günümüzde özellikle Ankara gibi metropoliten şehirlerde köy hayatı neredeyse hiç kalmamıştır. Bu bakımdan özellikle köy hayatına özlem duyan kişiler Altınköy Açık Hava Müzesi’ni ilgiyle ziyaret etmektedir. Altındağ Belediyesi tarafından ziyarete sunulan açık hava müzesi, eski köy mimarisini ve hayatını çok başarılı bir şekilde yansıtmaktadır.

Altınköy Açık Hava Müzesi’nde Neler Var?

Bu alan içerisinde;

 • Bahçe kültürleri, muhtarlıklar, keçiler, minyatürler, ahırlar, kedi, köpek, kuş gibi hayvanlar yer alıyor. Bunların hepsi eski dönemleri, köy yaşantısını, organik hayatı çok güzel bir şekilde yansıtabiliyor.
 • Köy camisi, asma köprü, okullar, bakkallar, ahırlar yer alıyor. Özellikle küçük yaş grubundaki öğrenciler için hayvan sevgisi kazandırmak için çok doğru bir tercih olacaktır.
 • Kuzu, keçi, kedi, ceylan, geyik gibi hayvanlarla iç içe bir yaşam alanı sunduğu için çocuklar açısından oldukça keyifli vakitler geçirilebiliyor.
 • Restoranlar yer alıyor. Köyde keyifli bir yürüyüşün ardından karnınızı doyurabilmek için restoranlardan birine girebilirsiniz.
 • Köy kahvehaneleri yer alıyor. Köy kahvehanelerinde arkadaşlarınızla, ailenizle güzel sohbetler yapabilirsiniz. Çalışanların hepsi birbirinden ilgili olmakla beraber çok da cana yakın insanlar.
 • Köy camisi yer alıyor. Bu cami ibadetlere açık bir şekilde ziyaretçileri kabul ediyor. Köyü gezerken ibadetinizi de aksatmamış oluyorsunuz.
 • Otopark yer alıyor. Özel aracınız ile Altınköy Açık Hava Müzesi’ne geldiğiniz taktirde park sorunu gibi bir derdiniz olmayacak. Otopark hem çok büyük hem de gayet güvenli.
 • Engelli ve yaşlılara özel tuvaletler bulunuyor. Bu detay oldukça güzel düşünülmüş.
 • Köy meydanında sevdiklerinize hediyelik eşya satın alabileceğiniz birkaç küçük iş yeri bulunuyor.

Altınköy Açık Hava Müzesi, diğer müzelerden çok farklı bir havaya sahiptir. Diğer müzeler kapalı alanlarda ve daha resmi bir konumda olduğundan bazı kesimler açısından pek tercih edilmeyebiliyor. Ancak burası Ankara’ya yerleşen müze kalıbından çok daha uzakta bir konuma sahip.

Altınköy Açık Hava Müzesi’nde Neler Yapılabilir?

 • Köy Kahvaltısı: Köy manzarası, doğal güzellikler eşliğinde burada harika bir köy kahvaltısı yapabilirsiniz. Buradaki konakların birçoğunda köy kahvaltısı hizmeti sunuluyor. Döngeller Konağı zengin bir köy kahvaltısı için alternatifiniz olabilir. Buradaki gözleme ve kavurmaları, Ankara’da başka bir kahvaltı salonunda tadacağınızı düşünmüyorum. Fiyatlar oldukça uygun, ürün çeşitleri oldukça zengin. Hafta sonları konaklar çok yoğun oluyor.Bu sebeple gitmeden önce rezervasyon yaptırmakta yarar var.
 • Asma Köprüye Çıkmak: Asma köprü harika bir görünüme sahip. Şu sıralar kapalı olsa da yaza doğru muhtemelen açılacaktır. Açık bulduğunuz taktirde mutlaka asma köprüye çıkmanızı tavsiye ederim.
 • Köy Meydanında Gezip Fotoğraf Çekmek: Buraya kadar geldiyseniz köy meydanında tur atmadan gitmek olmaz. Buradaki doğal güzellikleri mutlaka ölümsüzleştirmek gerek. Hatta burada özellikle ilkbahar aylarında nişan ve düğün fotoğraflarının çekildiğine şahit oldum. Köyün her bir tarafı ayrı bir güzelliğe sahip. Köy meydanında gezmek yoracaktır bu nedenle meydandaki kahvehanelerde dinlenip çay kahve içebilirsiniz.
 • Yel Değirmenine Gitmek: Yel değirmeni müzenin biraz arka taraflarında kalıyor. Bu sebeple çoğu insan burayı görmeden gidiyor. Gittiğiniz taktirde mutlaka yel değirmenini de görünüz derim.
 • Yaban Hayatı Müzesini Görmek: Burada sergilenen hayvanların birçoğu kazada ya da hastalıktan ötürü ölmüş. Burayı da görmeden gitmemekte yarar vardır.
 • Köy Oyuncakları Müzesini Görmek: Çeşitli el yapımı oyuncakların sergilendiği bu bölüm özellikle çocukların oldukça ilgisini çekiyor.

Gitmeden Önce Aklınızda Bulunması Gerekenler

Rahat Bir Ayakkabı Giymek: Altınköy Açık Hava Müzesi sonuç olarak bir köy alanı olduğundan oldukça engebeli, taşlı bir arazisi var. Buraya giderken düz taban, spor, rahat bir ayakkabı giymenizi tavsiye ederim. Özellikle köyün her yerini gezmek istiyorsanız bu gezi sizin için oldukça yorucu olacaktır.

Özel Günler İçin Fotoğraf Çekimi: Eğer buraya özel günlerinizden biri için fotoğraf çekmeye gelecekseniz (düğün, nişan vs.) mutlaka hasat mevsiminden önce olmasına dikkat ediniz. Yani yaz aylarında gitmeniz daha doğru olacaktır aksi taktirde elbisenizin, gelinliğinizin içi böcek doluyormuş.

Bebek Arabası: Buraya bebek arabası götürmeyi düşünüyorsanız bir kez daha düşününüz derim. Yolların oldukça engebeli, taşlık olduğunu belirtmiştim. Burada puset, bebek arabası sürmek tamamen işkence olacaktır. Götürseniz de kullanabileceğinizi pek düşünmüyorum.

Hava Durumu: Altınköy Açık Hava Müzesini gezmek 4-5 saatinizi alacaktır. Bu sebeple hava durumunun elverişli olmasına dikkat ediniz. Hava ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalı. Aksi taktirde geziden çok bir keyif alamayacaksınız demektir.

Piknik Yapmak: Burası piknik yapmaya uygun bir yer değildir. Gitmeden önce piknik yapmayı düşünüyorsanız aklınızda bulunsun.

Ulaşım Alternatifleri

Bir köy alanı olmasına rağmen şehre oldukça yakındır. Altındağ ilçesinin Beşikkaya Mahallesi’nde yer alır.

Toplu Taşımalar Aracılığıyla:

 1. Kızılay Üzerinden: Kızılay metro istasyonundan Batıkent istikametine giden metroya binip 1 durak sonra Sıhhiye’de ininiz. Sıhhiye Meydanı’ndan EGO ya da özel halk otobüslerinden 312 numaralı otobüse bininiz. Altınköy durağında indiğiniz taktirde buraya ulaşmış olacaksınız.
 2. Çankaya Üzerinden: Dikmen Caddesi tarafındaysanız 145 ya da 154 numaralı otobüslere binmelisiniz. Oran tarafındaysanız 135, 185 ya da 413 numaralı otobüslere binmelisiniz. Bu otobüsler ile Sıhhiye meydanına geldikten sonra buradan 312 numaralı otobüslere binmeniz gerekmektedir. Daha sonra Altınköy durağında inmeniz yeterli olacaktır.

Özel Araçlar Aracılığıyla:

Özel aracınızla gidecekseniz eğer; Talat Paşa Bulvarı, Plevne, Turgut Özal Bulvarı ya da Karapürçek güzergahını kullanmalısınız. Aşağıda yer alan harita yardımı ile direkt olarak navigasyon yardımıyla yolunuzu bulabilirsiniz.

Giriş Günleri ve Saatleri

 • Pazartesi günleri hariç her gün açık.
 • Haftanın diğer kalan günlerinde giriş saatleri 10.00 ile 19.00 aralığında.

Ücret

Altınköy Açık Hava Müzesi’ne giriş ücretsiz değildir. Müzekart geçersizdir.

 • Öğrenciler için kişi başı 2 TL ücret alınmaktadır.
 • Öğrenci olmayanlar için ise kişi başı ücret 5 TL’dir.

Harita ve Konum Bilgisi

Beşikkaya, 2044/1. Sk., 06230 Altındağ/Ankara

R