İç Anadolu Bölgesinde yer alan Aksaray, Nevşehir ile beraber Kapadokya bölgesinde bulunuyor. 2019 yılında yapılan nüfus sayımına göre 420 bin nüfusa sahip olan Aksaray, yakın bir zamana kadar Niğde’ye bağlı bir ilçe idi. Bakanlar Kurulu’nun kararı ile Niğde’den ayrılan Aksaray, 8 ilçeye sahip olacak şekilde il statüsüne yükselmiştir. Geçiminin temeli sanayi olsa da turizm üzerinden de gelir elde etmektedir. Bu yazımız içerisinde sizlere Aksaray Gezilecek Yerler listesi oluşturmaya çalışacağız.

Aksaray Saat Kulesi

Aksaray gezi listenize ilk olarak Saat Kulesini eklemenizi öneririz. Dönemin Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin tarafından yaptırılan saat kulesi Aksaray kent merkezindeki meydanda yer almaktadır. Bölgeyi ziyaret edilen yabancılar tarafından da sıklıkla ziyaret edilen Aksaray Saat kulesi, akşam oldukça özel bir aydınlatma ile rengarenk hale getirilmektedir.

 • Adres: Minarecik, 44/ Mehmet Altınsoy Cd. No:1 D:1, 68100 Aksaray Merkez/Aksaray

Aksaray Müzesi

10 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş olan Aksaray Müzesi, bugün ki yerine 2006 yılında taşınmıştır. İlk olarak 1969 yılında, Zinciriye Medresesi içerisine kurulmuş olan müze 2006 yılında kendi binasının inşaatı bitince taşınmıştır. Müze binası Kapadokya bölgesinde bulunan Peri Bacalarından esinlenilerek yapılmıştır. İçerisinde 16,000’den fazla eserin yer aldığı müzeye her gün yeni parçalar eklenmektedir.

 • Adres: Hacılarharmanı, Mahallesi, Konya Cd. No 16, 68100 Aksaray Merkez/Aksaray
 • Telefon: 0 382 215 56 36
 • Ziyaret Saatleri: 09:00 – 17:00
 • Giriş Ücreti: 5 TL

Manastır Vadisi

Aksaray kent merkezinde 50 kilometre uzaklıkta olan Manastır Vadisi, yeryüzün en güzel yeri olarak gösterilmektedir. Aksaray’a gelen her bireyin yoğun olarak ilgi gösterdiği Manastır Vadisi, Güzelyurt bölgesinin en çok ilgi gören yeridir. Manastır Vadisine girdiğinizde 50’den fazla manastır ve kilise bulunduğunu göreceksiniz. Bu kilise ve manastırların her birini gezme fırsatına sahip olabilirsiniz.

 • Adres: Yeni, Cevizli Sk., 68500 Güzelyurt/Aksaray

Aksaray Sultanhanı

5,000 metrekarelik alan üzerine kurulu olan Sultanhanı Kervansarayı, Aksaray’ın en eski yapılarından birisidir. Konya ile Aksaray arasında yer alan bu kervansarayın Alaettin Keykubat tarafından 1230’lu yıllarda yapıldığı düşünülüyor.

 • Adres: Sultanhanı Kasabası/Aksaray
 • Telefon: 0 382 213 2474

Hasan Dağ

İç Anadolu bölgesinde Erciyes’ten sonraki en büyük dağ Hasan Dağ’dır. Aksaray ile Niğde arasında yer alan Hasan Dağ’ın 3268 metre yüksekliği bulunmaktadır. Dağın zirvesine çıktığınızda mükemmel bir manzara sizleri karşılayacaktır.

 • Adres: Dikmen, Aksaray Merkez/Aksaray

Ihlara Vadisi

Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde bulunan Ihlara Vadisi, Kapadokya Bölgesinin en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir. Kanyon sıralamasında dünya üzerinde önemli bir yere sahip olan Ihlara toplamda 20 kilometre uzunluğa sahiptir. En derin noktası 160 metre olan vadinin en geniş yeri 200 metre civarındadır. Hristiyanlığın ilk dönemlerine tanık olan Ihlara Vadisi içerisinde sayısız kilise ve manastıra rastlayabilirsiniz. Hristiyanların kendisini korumak için yer altında sakladıkları noktalarından birisi olan Ihlara, Aksaray’da ilk olarak ziyaret etmeniz gereken yerlerden birisidir.

 • Adres: 68570 Ihlara/Güzelyurt/Aksaray
 • Ziyaret Saatleri: 08:00 – 19:0 (Pazartesi Günleri Kapalı)
 • Giriş Ücreti: 45 TL (Müzekart İle Ücretsiz)

Narlıgöl Krater Gölü

Ihlara Vadisinden sonra Aksaray ile Niğde arasında bulunan Narlıgöl Krater Gölüne gitmenizi tavsiye ederiz. Yöre halkının Acıgöl olarak bildiği bu göl kalsiyum başta olmak üzere bikarbonat, sodyum gibi elementler bakımından oldukça zengindir. Birçok sağlık sorununa iyi geldiği belirtilen Narlıgöl, sağlık turizminin bölgede oluşmasına katkı sağlamıştır.

 • Adres: 51000 Narköy/Niğde Merkez/Niğde

Aziz Gregorius Kilisesi

Hristiyanlığın Anadolu’da ortaya çıkıp yayıldığı rivayet edilmektedir. Bu nedenle yurdun dört bir yanında Hristiyanlığın ilk döneminden kalma kiliseler görebilirsiniz. Aksaray’ın Güzelyurt bölgesinde bulunan Aziz Gregorius Kilisesi, Hristiyanlık döneminin en güzel eserlerinden birisidir. Kilisenin M.S 385 yılında inşa edildiği biliniyor. Bu zamana kadar brçok bakım ve onarım çalışması gören kiliseye sonradan eklemeler de yapılmıştır.

 • Adres: Yeni, Cevizli Sok., 68500 Güzelyurt/Aksaray

Güzelyurt Evleri

Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde bulunan evler, Kapadokya bölgesinin en güzel oluşumlarındandır. Birebir Kapadokya bölgesi gibi bir oluşuma sahip olan Güzelyurt evleri, 1924 yılına kadar Rumların oturduğu bir bölge idi. Buradaki evlerin daha önce görmediğiniz bir yapıda oluğunu söyleyebiliriz. 1924 yılında mübadele ile beraber Rumlar ülkeyi terk edince bölge tamamen Türklerin kontrolüne geçmiştir.

 • Adres: Güzelyurt/Aksaray

Ağaç Altı Kilisesi

Ihlara Vadisi içerisinde yer alan Ağaç Altı Kilisesi, yapılan bakım ve onarım çalışmaları sonucunda açık hava müzesi konseptine dönüştürülmüştür. Ihlara vadisinde yürüyüş yoluna girdiğinizde sizi birçok kilise karşılayacaktır. Ancak aralarında en doğal, en çekici olanın Ağaç Altı Kilisesi olduğunu görüyoruz. Kilise içerisindeki freskler dahil olmak üzere birçok çizim günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

 • Adres: 68570 Ihlara/Güzelyurt/Aksaray

Eğri Minare

Aksaray kent merkezinde bulunan Eğri Minare, Selçuklu Döneminde inşa edilmiş bir camiye aittir. Cami, Selçuklu hükümdarı tarafından 1200 yılında yaptırılmıştır. Eğri Minare aynı zamanda eğikliği ile tüm dünyada ünlenmiş olan Piza Kulesine büyük oranda benzemektedir.

 • Adres: Sofular, Nevşehir Cd. No:2, 68200 Aksaray Merkez/Aksaray

Aziz Mercurius Yeraltı Şehri

Aksaray Gezilecek Yerler listesinin ağırlıkla Güzelyurt ilçesi üzerine kurulu olduğunu göreceksiniz. Manastır Vadisinin hemen girişinde Aziz Mercurius Yeraltı Şehrini göreceksiniz. Bizans döneminde yapılmış olan bu yeraltı şehrinin girişinde büyükçe bir hayvan ahırı bulunmaktadır. Ahırın 50 metrekare genişliğinde olduğunu ve yemliklerinin kaya oymalardan oluştuğunu göreceksiniz. Tünellerle birbirine bağlanan yeraltı şehrinde çok fazla oda olduğunu göreceksiniz. Aynı zamanda yeryüzünde bulunan bölümde gözetleme kuleleri de bulunmaktadır.

 • Adres: Saratlı Köyü Yolu, 68900 Saratlı/Gülağaç/Aksaray
 • Ziyaret Saatleri: 08:00 – 17:00
 • Giriş Ücreti: 12 TL

Kızıl Kilise

Aksaray’ın Güzelyurt ilçesine bağlı Sivrihisar Köyünde yer alan Kızıl Kilise, bölgenin en çok ziyaret edilen noktalarındandır. İsmini kızıl renkli kesme taşlarından alan kilise, Bizans mimari yapısını asla bozmamıştır. Üzerinde yapılan çalışmalarda kilisenin VI. Yüzyılda Ermeniler tarafından inşa edildiği görülmüştür.

Kilise haç planıda yapılmış olmasına karşın orta bölümünde dört adet sütun bulunmaktadır. Orta bölümünde aynı zamanda yüksekçe bir kubbe de bulunmaktadır. Geçmişte kilise içerisi fresklerle doluymuş. Ancak zamanla beraber kilisenin içerisi tahrip olmuş, fresklerde yok olmaya yüz tutmuştur.

 • Adres: 68500 Sivrihisar/Güzelyurt/Aksaray

Nora Antik Kenti

Nora Antik Kenti, Aksaray kent merkezine sadece 30 kilometre uzaklıkta olan Helvadere köyündedir. Hasandağı’nı bütünü ile gören bu köyün muhteşem bir doğa manzarasına sahip olduğunu görüyoruz. Antik kente girdiğinizde şehir içerisinde bol miktarda Bizans ve Roma kalıntıları göreceksiniz. Nora, aktif olarak kullanıldığı dönemde bölgenin en büyük askeri merkezlerinden birisiymiş.

Nora Antik Kenti aynı zamanda Mokisos, Viranşehir olarak da adlandırılmaktadır. Oldukça geniş bir yaşam alanına sahip olan bu bölgede kalıntıların çok geniş bir bölgeye dağılım gösterdiğini görüyoruz. Nora Antik Kentini ziyaret ettiğinizde kalıntılara göz atmadan kesinlikle dönmeyiniz.

Sümbüllü Kilise

20 kilometrelik parkura sahip olan Ihlara Vadisinde her kilometrenin ayrı bir güzelliğe sahip olduğunu göreceksiniz. Vadi içerisindeki kiliselerin birbirinden farklı özgün tasarıma sahip olması, kiliselerin bu denli ilgi görmesini sağlamıştır. Oldukça farklı bir atmosfere sahip olan Sümbüllü Kilise, Ihlara Vadisinin en geniş manastırlarından birisidir. Kilise hakkında çok fazla bilgi ve kayıt bulunmamaktadır. Ancak karbon verilerine göre kilisenin 11. Ya da 12. Yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir.

Sümbüllü Kiliseyi ziyaret ettiğinizde duvarlarının bütünü ile freskler ile dolu olduğunu göreceksiniz. Aynı zamanda İncil’den de bazı bölümlerin resmedildiği duvarlarda aynı zamanda Meryem’in ölümü, Mikail ve Cebrail’in resimleri tasvir edilmektedir. Kilise duvarlarındaki azizlerin günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaştığını görüyoruz.

Ihlara Vadisine tüm gününüzü ayırmanız gerekmektedir. Vadiyi gezerken kesinlikle bir bölümü Sümbüllü Kiliseye ayırmanız gerekmektedir. Sümbüllü Kilisenin yanında Yılanlı Kilise ve Ala Kiliseyi de ziyaret etmenizi öneririz.

 • Adres: 68570 Ihlara/Güzelyurt/Aksaray
 • Ziyaret Saatleri: 07:00 – 19:30

Yılanlı Kilise

Sümbüllü Kiliseden sonraki rotanız Yılanlı Kilise olmalıdır. Aksaray Gezilecek Yerler listelerinin ağırlıkla binlerce yıllık yerlerden oluştuğunu göreceksiniz. Sümbüllü Kilise kadar ziyaretçi alan Yılanlı Kilisede duvarların bol miktarda dini motif ve fresklerle dolu olduğunu göreceksiniz. Her tarihi yapı gibi bu tarihi yapı da ismini bir efsane ve hikayeden almaktadır. Spoiler olmaması açısından kilise hakkındaki efsaneyi anlatmak istemiyoruz. Kilise içerisindeki anlatıcılar sizlere efsaneler hakkındaki hikayeleri anlatacaktır.

 • Adres: 68570 Ihlara/Güzelyurt/Aksaray
 • Ziyaret Saatleri: 07:00 – 19:30

Tuz Gölü

Ankara, Konya ve Aksaray’ın tam kesişim noktasında yer alan Tuz Gölü, gezilecek yerler listenizin ilk sırasında yer almalıdır. Bölge halkı genellikle burayı Koçhisar Gölü olarak da adlandırmaktadır. İçerisinde çok aşırı tuz bulunan gölün üzerine yürüyebilmek mümkündür. Üzerinde çok fazla işletme bulunan Tuz Gölünde yılda 150 bin tondan fazla tuz çıkarılmaktadır. Bu oran, Türkiye’nin tuz ihtiyacının %50’sine denk gelmektedir. İşletmeler kurdukları tesisler ile beraber göl üzerinde önce buharlaştırma sonrasında çökeltme ve en sonunda arıtma işlemi yaparak sofralık tuz üretimi gerçekleştirmektedirler. Tuz gölüne geldiğinizde çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Bu nedenle hazırlıklı olmanızı, yanınıza muhakkak fotoğraf makinesi almanızı öneriyoruz.

Ulu Cami

Aksaray Ulu Cami, Kılıçarslan Bey’in oğullarından olan Rükneddin Mesud Bey tarafından inşa ettirilmiştir. Türkiye’deki en güzel Selçuklu Mimarilerinden birisi olan bu camide, Selçuklu süsleme sanatına ait birçok gizli detayı görebilirsiniz. Ulu Cami içerisinde yer alan Osmanlı ve Selçuklu halıları daha sonrasında koruma altına alınması için Aksaray Müzesine taşınmıştır.

 • Adres: Hacı Hasanlı, 717. Sk. No:11, 68100 Aksaray Merkez/Aksaray

Kılıçarslan Parkı Piknik Alanı

Aksaray içerisinde çok az, kısıtlı miktarda piknik alanı bulunmaktadır. Son yıllarda halkın piknik alanı talep etmesinden dolayı Belediye Kılıçarslan Park ve Piknik Alanda çevre düzenlemesine gitmiştir. İçerisine etkinlik merkezleri inşa eden Aksaray Belediyesi aynı zamanda spor sever içerisinde birçok spor parkuru kurmuştur. Aksaray’a kadar gelmişken buraya uğramadan asla geri dönmeyin.

 • Adres: Coğlaki, Hasas Mah. Cd., 68100 Gençosman/Aksaray Merkez/Aksaray

Somuncu Baba Türbesi

Somuncu Baba türbesinin Türkiye’de birçok örneği bulunmaktadır. Aksaray’da bulunan Somuncu Baba Türbesi aslında Şeyh Hamid-i Veli Hazretlerinin türbesidir. Maneviyat yönü oldukça yüksek olan Somuncu Baba Türbesi, Aksaray bölgesinin en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir.

 • Adres: Ervah Kabristanı, 68100 Gençosman/Aksaray Merkez/Aksaray

Selimiye Katedrali

Aksaray’ın Güzelyurt içerisinde gezip görülecek yerlerin bittiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kapadokya bölgesinden çıkan kişiler genel olarak Ihlara’ya, Selimiye Katedraline geliyor. Ihlara Vadisi turunu bitirip çıkış yaptığınızda karşınıza Selimiye Katedrali çıkacaktır. İki katlı olan bu katedralin çok ayrı, mistik bir havası bulunmaktadır. Aksaray kent merkezine 30 kilometre olan bu katedralde Hristiyanlığın ilk dönemine ait birçok ize rastlayabilirsiniz. Kapadokya bölgesine düzenlenen turlara genel olarak Selimiye ve Ihlara da dail edilmektedir.

 • Adres: 68500 Yaprakhisar, Güzelyurt/Aksaray
 • Zirat Saatleri: 07.30 – 19.30
 • Giriş Ücreti: 36 TL (Müzekart Geçerli)

Güvercinkayası

Aksaray Gezilecek Yerler listenize çok özel bir yer ekliyoruz. Binlerce yıllık geçmişe sahip olan Aksaray’da tarihe meydan okuyan bir yapı bulunuyor. Çatalsu köyü sınırları içerisinde yer alan Güvercinkayası, 1996 yılında yapılan bir kazı çalışması sırasında keşfedilmiştir. Arkeolojik kazıların devam ettiği höyükte birçok hayvan kalıntısı, kale suru ortaya çıkarılmıştır. Bu höyüğün Katolik Hristiyanlık döneminde aktif olarak kullanıldığını görüyoruz. Höyüğü gezmek, ziyaret etmek tamamen ücretsizdir.

 • Adres: 68900 Çatalsu/Gülağaç/Aksaray

Zinciriye Medresesi

Aksaray’a kadar gelmişken Zinciriye Medresesine uğramadan asla geri dönmeyin. Karamanoğlu Beyliği döneminde, 1336 yılında inşa edilen bu medrese, kentin eski yapılarından birisini oluşturmakta. Medrese, Aksaray’a özgü sade ve kesme taşlardan inşa edilen medrese günümüzde sadece müze gibi ziyaret amacı ile kullanılıyor. Oldukça geniş bir avluya sahip olan Zinciriye Medresesinin 8 ayrı bölümü ve 4 revakı bulunuyor. Bu tarihi yapıyı görmeden asla şehrinize dönmeyin!

 • Adres: Zincirli, Belediye Cd. No: 28, 68100 Aksaray Merkez/Aksaray
 • Ziyaret Saatleri: 09.00 – 17.00
 • Telefon: 0 382 213 24 74

Ziga Kaplıcaları

Ihlara Vadisine girdiğinizde yolun bir bölümünde Ziga Kaplıcalarını göreceksiniz. Buranın ismini daha önce duymamış olabilirsiniz ancak; Ziga Kaplıcaları tüm ülkece tanınan, popüler kaplıcalardan birisidir. Yıl boyunca sağlık turizmi için ziyaret edilen Ziga Kaplıcalarının termal su sıcaklığı yıl boyunca 47 derecedir. Romatizma konusunda başarılı sonuçlar veren bu kaplıcanın çevresinde konaklayabileceğiniz birçok otel, pansiyon da bulunmaktadır.

 • Adres: 68500 Yaprakhisar, Güzelyurt/Aksaray

Aksaray Seyir Terası

Aksaray Gezilecek Yerler listemizin son sırasında Aksaray Seyir Terası yer almaktadır. Aksaray kent merkezinde iken şöyle şehri tepeden görmek istemez misiniz? Tüm Aksaray’ın ayaklar altında olduğu seyir terasında aynı zamanda çok güzel gün batımı izlenmektedir. Seyit terasının hem açık hem de kaalı alanı bulunmaktadır. Çocuk oyun parkurundan restorana kadar tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz işletmelerin de olması ekstre bir avantaj olarak gösterilebilir.

 • Adres: Zafer Mahallesi, 68100 Aksaray Merkez/Aksaray

Aksaray Gezilecek Yerler | Aksaray’da Gezilecek 25 Yer!