Ağva, İstanbul’un Şile ilçesine bağlı bir kasabadır. Marmara bölgesi sınırları içerisinde olsa dahi Karadeniz’e kıyısı vardır. Ağva Latince kökenli bir kelimedir ve anlam olarak da “iki dere arasına kurulmuş köy” demektir. Ağva kamp alanları bakımından zengin bir bölgedir. İstanbul’un karmaşasından uzak, temiz doğasıyla İstanbullular için adeta bir kaçamak noktasıdır.

Ağva, Göksu ve Yeşilçay derelerinin arasında konuşlanmıştır. Bu dereler Ağva’dan geçerek Karadeniz sularına dökülmektedir. Göksu Deresi çevresinde daha çok oteller yoğunlaşmışken Yeşilçay Deresi çevresinde ise balıkçı tekneleri yoğun bir şekilde görülmektedir. Bu derelerde aktif bir şekilde kano ve deniz bisikleti turları düzenlenmektedir. Kasabanın normal bir dönemde nüfusu 3000 dolaylarında iken bu sayı yaz aylarında bir hayli artmaktadır. Hatta hafta sonlarında dahi nüfusun arttığı görülmektedir.

Ağva’nın Karadeniz kıyısında 3 km uzunluğunda bir sahili mevcuttur. Bu sahil doğal bir plaj niteliğindedir. Çevresinde yeşilin her tonunu görmek mümkündür. Bakir koyları, adacıklar, çeşit çeşit ağacın oluşturduğu ormanlar kasabanın güzelliğine güzellik katmıştır. Geniş yüzölçümlü ormanları sayesinde kasabanın oksijen miktarı bir hayli yüksektir. Bu bakımdan trekking gibi aktiviteler için idealdir.

Ağva Seferoğulları Camping

Ağva Seferoğulları Camping, İstanbul’da kafa dinlemek için gitmeniz gereken ilk yerlerden bir tanesidir. Burası yaz – kış muhteşem manzaralar sunan harika bir yer. Sıcak ve soğuk renklerin kavuştuğu yer olarak bilinen Ağva Seferoğulları Camping, sunduğu doğal güzellikler ile İstanbul’daki küçük bir cennet gibidir. Denize baktığınızda mavinin her tonunu, ormanlık alanlara baktığınızda yeşilin her tonunu görebileceğiniz nadide güzelliklere sahiptir.

Ağva Seferoğulları Camping, uzun yıllardır aynı aile tarafından işletilen bir tesistir. Uzun yıllardır aynı kişilerce işletilmesinin sebebi şüphesiz ki ne kadar başarılı olduklarının bir göstergesidir. Kamp alanı konum olarak Kurfallı Köyü’nde yer almaktadır. Kurfallı Köyü’nün de neredeyse tamamı ormanlık alanlardan oluşmaktadır. Bu nedenle oksijen miktarı bir hayli yüksektir. Ağva Seferoğulları Camping, denize ve kumsala yolu bulunan Ağva’daki tek kamp alanı olması özelliğiyle diğer kamp alanlarından ayrılmaktadır. Ayrıca burası denize oldukça yakın bir konumda yer almaktadır. Kamp alanından 10 – 15 dakika kadar yürüyerek denize ulaşabilirsiniz.

Kamp yaparken sessizlik, gözlerden uzak sevdiklerinizle vakit geçirmek birinci önceliğiniz ise Ağva Seferoğulları Camping tam sizin için. Tesise giriş yaptıktan sonra aracınızı sol tarafa park edip soldan tepeye doğru çıkmalısınız ya da denize giden yolun sonundaki ayrımdan sağa dönmelisiniz. Bu sayede iki yerde de insanların karmaşasından uzak ama tesis alanı içerisinde olmanın güvencesiyle yemyeşil ağaçlar içinde kamp yapabileceksiniz. Ormanlık alan içerisinde kuracağınız çadır ya da çekeceğiniz karavan ile huzurlu bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Bu alan içerisinde duyacağınız tek ses kuş cıvıltıları olacaktır. Ayrıca burası tam olarak bir aile yeridir. Çevrede sizi rahatsız edebilecek kişiler olmayacaktır. Çünkü kamp alanına yalnız gelen bay ziyaretçiler alınmamaktadır.

Ağva yaz aylarında da olsa yağış ihtimali yüksek bir kasabadır. Bu durum nedeniyle çadır kurmak isteyen ziyaretçiler tereddüde kapılabiliyorlar. Ancak Ağva Seferoğulları Camping bu durumu düşünerek ziyaretçilerin memnuniyeti için bir önlem almış. Kamp alanında çok sayıda üstü kapalı çardak yer almaktadır. Ziyaretçiler yağışlı günlerde çadırlarını bu çardakların altına taşıyarak yağıştan korunabiliyorlar. Ayrıca kamp alanına karavan ile gelmeniz mümkündür.

Kamp Alanındaki İmkanlar

 • Mangal ya da kamp ateşi yakabileceğiniz güvenli bir bölümü mevcuttur.
 • Bahçesi mevcuttur. Eğer çocuklu bir aileyseniz çocuğunuz bahçede keyifli vakit geçirecektir.
 • Çadırda ya da karavanda konaklamak istemeyenler için bungalov evler mevcuttur.
 • Yiyeceklerinizi muhafaza edebileceğiniz buzdolapları yer almaktadır.
 • Sıcak suyu olan duşlar mevcuttur.
 • Evcil hayvanlarınız için uygun bir ortamı vardır.
 • Elektronik cihazlarınızı şarj edebileceğiniz üniteler yer almaktadır.
 • Yiyecek hazırlayabileceğiniz mini mutfak mevcuttur.
 • Doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz parkurlar vardır.
 • Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz Wi-Fi vardır.
 • Günübirlik temizlenen WC yer almaktadır.
 • Ücretsiz otopark mevcuttur.
 • Yemek yiyebileceğiniz bir restoran yer almaktadır.
 • Karavanlar için ideal büyüklüğe sahip alanlar mevcuttur.
 • Kişi başı ücret 35 TL’dir. Ancak yine de tesis ile görüşmenizde fayda var.

Ağva Kilimli Koyu

Kilimli Koyu, Ağva kasabasına bağlı olup İstanbul’a yaklaşık 100 km uzaklıktadır. İstanbul’da kamp alanı arıyorsanız zaten alternatifleriniz pek de çeşitli olmayacaktır. Ancak mevcut alternatifler arasında Kilimli Koyu çok doğru bir tercih olacaktır. Çünkü Şile’nin en güzel sahili burada dersek yanlış olmaz. İstanbul’da yaşayanlara keyifli bir hafta sonu kaçamağı için harika bir seçenek olacaktır. Karadeniz kıyısında olması sebebiyle yeşilin her tonunu burada görmek mümkündür.

Kilimli Koyu’nda birkaç tepe vardır. Bu tepeler çadır kampı yapmak için oldukça uygundur. Çünkü tepe olmasına rağmen düzlük bir alandır. Çadırınızı bu tepelerden hangisine kurarsanız kurun neticede harika bir manzaraya sahip olacağınız kesin. Ancak gittiğiniz mevsim oldukça önem arz etmektedir. Eğer rüzgârlı bir mevsimde giderseniz tepede kalmanız pek uygun olmayacaktır. Bu sebeple çadırınızı denize daha yakın bir konumda kurmalısınız. Ancak bu kez de denize çok yakın olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü bazı dönemlerde su seviyesi yükselmektedir.

Ağva Kilimli Koyu’nda herhangi bir tesis, işletme vs. bulunmamaktadır. Sadece yaz dönemlerinde açık küçük bir restoran vardır. Buradan yemek yiyebiliyorsunuz. Bunun dışında kamp için yiyecek, içecek ya da malzeme alışverişi yapabileceğiniz herhangi bir işletme bulunmamaktadır. Bu sebeple kamp alanına gelmeden önce köyden ya da Ağva’ya girişte yiyecek içecek alışverişi yapmanızda fayda olacaktır. Kamp alanında herhangi bir işletme olmadığından kullanabileceğiniz tuvalet, lavabo, duş imkânı da bulunmamaktadır. Ancak restorandaki tuvaleti kullanabilirsiniz. Ayrıyeten kamp alanında çeşme de bulunmamaktadır. Kamp alanında elektrik de mevcut olmadığından karanlık sayılabilecek bir ortamı vardır. Bu sebeple yanınızda şarjlı lamba, fener götürmenizde yarar vardır.

Kamp severlerin en çok sevdiği şeylerden bir tanesi şüphesiz ki kamp ateşi yakmaktır. Burada kamp ateşi yakmanıza engel olabilecek herhangi bir durum mevcut değildir. Zaten gittiğinizde göreceksiniz birçok noktada kamp ateşi yakılmıştır. Sizin de bu noktalarda kamp ateşi yakmanız önerilmektedir. Kamp ateşi yakmak için yakacak temin edeceğiniz yer yoktur ancak kuru odun bulabileceğiniz birkaç alan mevcuttur. Buradan kamp ateşiniz için yakacak temin edebilirsiniz. Bir diğer önemli nokta ise kamp alanında şebeke sorunu yaşanıp yaşanmadığıdır. Burada şebeke ile ilgili herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Genel olarak şebeke sorunu yoktur diyebiliriz.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Kilimli Koyu’nda herhangi bir tesis bulunmadığından burası oldukça doğal bir bölgedir. Bu sebeple çevrede domuz ve çakal gibi hayvanların görülmesi ihtimali vardır. Geceleri bu tehlikeleri çadırınızdan uzak tutmak için ateşinizi yakıyor vaziyette bırakmanızda yarar vardır. Ayrıca çadırınızın etrafında yiyecek bırakmamalısınız. Hatta yemeğinizi akşam yiyecek olsanız dahi akşamüstü pişirip muhafaza etmeniz iyi olacaktır. Ayrıca gündüz vaktinde de koyun sürüleri görülebiliyor. Oldukça kalabalık bir sürü halinde gezdiklerinden yemeklerinizi istila etme olasılıkları yüksektir. Mümkün mertebe alan güvenliğinizi sağlamanızda fayda vardır. 

Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ile gelmeyi düşünenler için Üsküdar iyi bir tercih olacaktır. Üsküdar otobüs duraklarından 139A numaralı otobüsleri kullanarak direkt Ağva’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. Ağva’ya ulaştıktan sonra bir taksi tutabilir (yaklaşık 30 TL tutacaktır) ya da otostop çekebilirsiniz. Ağva Merkez’e yaklaşık 5 km mesafede yer almaktadır.

Buraya özel aracınızla gelecekseniz öncelikle Şile’ye gelmelisiniz. Şile’ye kadar yol oldukça düzgündür. Daha sonra Şile’den Ağva’ya ulaşabilmek için iki alternatifiniz mevcuttur. Birinci alternatifiniz sahil yolundan gelmektir. Sahil yolunu kullandığınız taktirde İsaköy’ü takip etmelisiniz. İkinci alternatifiniz ise Çayırbaşı’dır. Çayırbaşı’ndan Teke Köyü’nü takip ederek buraya ulaşabilirsiniz.

Hacıllı Şelalesi Kamp Alanı

Hacıllı Köyü, İstanbul’un Şile ilçesinde yer alan doğal güzellikleriyle bilinen şirin, küçük bir köydür. Şile merkezden 67 km, Ağva merkezden ise 19 km uzaklıkta yer almaktadır. Konumu itibarıyla geçiş güzergahı sayılabilecek düzeydedir. Yemyeşil doğası, renk renk dereleri ve doğanın kalbinde yer alan Hacıllı Şelalesi ile bu köy Şile’de ayrı bir yere sahiptir. Bu köy birkaç sene öncesinde dek yalnızca yöre halkınca bilinen küçük bir köydü. Ancak son zamanlarda kamp faaliyetlerinin artması ile birlikte Hacıllı Köyü oldukça meşhur bir rota haline geldi.

Hacıllı Köyü tarih boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Bizanslılar, Frigler, Hititler ve Osmanlılar gibi uygarlıklar başta olmak üzere pek çok uygarlık bir dönem burayı mesken edinmiştir. Hatta bu köy sınırları içerisinde 3. Yüzyılın sonlarından kalma Gürlek Mağarası yer almaktadır. Bu mağara ziyaretçilerin çok ilgisini çekmektedir. Gürlek Mağarası, Bizans askerlerinin Hristiyanlığın yayılma döneminde yakaladıkları misyonerleri hapsettiği mağara olarak önemli bir yere sahiptir. Tüm bu nedenlerden ötürü Hacıllı Köyü, yalnızca doğal güzellikleri ile ön plana çıkan bir yer değil ayrıca tarihi özellikleri ile de adından söz ettiren bir yerleşim alanıdır.

Hacıllı Şelalesi son zamanlarda Ağva kamp alanları kapsamında en uğrak yerlerden bir tanesidir. Bu hızlı yükselişte sosyal medyanın etkisi yadsınamaz. Bölgede bazı dönemlerde kamp etkinlikleri, organizasyonları yapılmaktadır. Bu sayede sosyal medyada da yankı uyandırmayı başarmıştır. Hacıllı Şelalesi kamp için ideal tüm özelliklere sahiptir. Çadırınızı getirip dere kenarına kurabilir ve doğanın güzelliğinin tadına varabilirsiniz. Doğası, temiz havası sebebiyle trekking için de oldukça uygundur. Hatta şelale etrafında tırmanış yapabileceğiniz küçük çapta tepeler mevcuttur. Yani bu kamp alanında birçok aktivite yapabilirsiniz. Örneğin; yüzme, balık tutma, mağara gezileri, trekking faaliyeti, kaya tırmanışları vs.

Hacıllı Şelalesi kamp alanı ücretsiz bir alandır. Bu sebeple de yaz aylarında yoğun bir ilgiyle karşılanmaktadır. Bu yoğun ilgiden ötürü de ciddi ses ve gürültü yaşanabilmektedir. Eğer kamp için sessiz bir ortam arıyorsanız ve burayı da görmek istiyorsanız bahar mevsimini tercih etmenizde fayda olacaktır. Yılın bazı dönemlerinde avcılar bu köyde domuz avına çıkmaktadır. Bu nedenle özellikle geceleri tüfek sesi duyabilirsiniz. Hatta kamp için gelen ziyaretçiler bile yanlarında silah getirmiş oluyor ve havaya ateş açabiliyorlar. Bu gibi durumlar insanı biraz huzursuz etse de yine de karşılaşma ihtimaliniz çok yüksek değildir.

Hacıllı Şelalesi kamp alanında ne yazık ki şebeke çekmemektedir. Eğer iletişim sizin için çok önemli ise bunu göz ardı edemezsiniz. Ancak yine de şebekenin çektiği bazı noktalar var. Bu alanlarda acil işlerinizi halledebilirsiniz. Burası ücretsiz bir kamp alanı olduğundan tuvalet bulunmamaktadır. Bu da önemli bir eksikliktir. Ancak kamp yeri yakınlarından bakkal, market tarzı alışveriş yapabileceğiniz birkaç yer mevcuttur.

Ağva Woodyville Tree Houses and Cowboy City

Ağva’nın Akçakese Köyü’nde yer alan bu tesis kamp yapabileceğiniz güzel bir alana sahiptir. Tema olarak alışılagelmiş kamp alanlarından oldukça farklıdır. Amerikalı Kızılderililerin yaşamını ve tarzını yansıtan bu tesis geniş bir bahçe üzerine kurulmuştur. Bu bahçe içerisinde ister çadırınız ile isterseniz de karavanınız ile güzel bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz. Bunların hiçbiri size cazip gelmediyse tesiste yer alan bungalov ev ya da ağaç evleri tercih edebilirsiniz.

Tesise kendi çadırlarınızla gelebileceğiniz gibi tesisin sunmakta olduğu çadır hizmetini de alabilirsiniz. Sunulan çadır hizmeti adeta otel konforu sağlıyor. Çadır içerisinde keçi kılından dokunmuş duş, ısınma ve soğutma sistemleri, tuvalet, çift kişilik yataklar mevcuttur.

Kamp Alanındaki İmkanlar

 • Kamp ateşi yakabileceğiniz alan mevcuttur.
 • Geniş bir bahçesi vardır.
 • Bar, kafeterya ve restoran mevcuttur.
 • Çamaşır ve bulaşık yıkayabileceğiniz bölüm vardır.
 • Çadır ya da karavana uygun ideal alanlar mevcuttur.
 • Yürüyüş yapabileceğiniz parkur mevcuttur.
 • Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz Wi-Fi vardır.
 • Ücretsiz otopark mevcuttur.
 • Denize sıfır bir konumda yer almakta ve kumsalı ince kumlardan oluşmaktadır.
 • Güzel bir kamp deneyimi yaşamak için her ayrıntı düşünülmüş diyebiliriz.

Ağva’da Kamp Yapabileceğiniz Diğer Alanlar

Sahil Kamp İstanbul

35 hektarlık alan üzerine kurulmuş bu alan deniz kenarında yer almaktadır. Tesis, Şile Sahilköy Köyü ve Büyük İskele istikametinde yer almaktadır. Kamp alanı çam ağaçları ile örtülmüş bir vaziyettedir. Çam ağaçlarının alt kısımları temizlenerek ahşap platformlar oluşturulmuştur. Bu alanlarda kamp ya da piknik yapılmaktadır. Ziyaretçilerin ihtiyacını karşılayabileceği çeşmeler mevcuttur. Denize bakan kayalıkların olduğu bölümde birkaç adet geniş çardak yer almaktadır. Burada dinlenebilir, uyuyabilir ya da geceyi geçirebilirsiniz. Çevrede restoran ve konaklayabileceğiniz 19 adet bungalov ev de yer almaktadır.

Şile Camping Alacalı Kamp Pansiyon

Burada kamp yapabileceğiniz geniş bir alan mevcuttur. İster çadırınızla isterseniz de karavanınızla buraya gelip güzel bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz. Bunları tercih etmezseniz tesisten bungalov ev de kiralayabilirsiniz. Oldukça temiz ve ferah bir alanı mevcuttur. Ailenizle gelip güzel bir hafta sonu tatili geçirebilirsiniz. Ayrıca denize sıfır bir noktada yer almasından dolayı da ayrı bir güzelliğe sahiptir. Denizi temiz ve berraktır. Dalgalı olmadığı günlerde gönül rahatlığıyla girilebilir.

Darlık Barajı Mesire Yeri

İstanbul’a 70 km uzaklıkta yer alan Darlık Barajı’nda kamp oldukça güzel bir tercih olabilir. Oldukça sessiz, dingin ve huzurlu bir ortamı olan bu mesire alanında çadır kampı yapabilir, karavanınızla konaklayabilir, doğa yürüyüşleri yapabilir, balık tutabilirsiniz. Bu civarda kamp yapılabilecek çok sayıda koy vardır. Keşfi size bıraktık.

Ağva'da Gezilecek Yerler

Saklıgöl

Hem İstanbul'dan fazla uzaklaşmamak hem de şehrin karmaşasından bir süreliğine uzak kalmak istiyorsanız Saklıgöl en doğru seçeneklerden biri olacaktır. Karamandere Köyü içerisinde yer alan Saklıgöl doğal bir göl niteliğinde olmasa da doğal göller kadar bakir bir güzelliğe sahiptir. Burada uzun uzun doğa yürüyüşleri yapabilir, sevdiklerinizle birkaç gün kafa dinleyebilir ve doğanın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Akçakese Köyü

Şile'ye 17 km uzaklıkta yer alan Akçakese Köyü, İstanbul'un karmaşasından uzak doğa ile baş başa huzurlu anlar geçirebileceğiniz özel yerlerden bir tanesidir. Köy özellikle plajı ile ünlüdür. Şile'nin kalabalık sahillerinden uzak denize girmek istiyorsanız Akçakese Köyü'nü ziyaret edebilirsiniz. Yaklaşık 1 km kadar kumsalı olan plajda birbirinden güzel koylar var hepsi de görmeye değer. Denizi güvenli ve sığ bir yapıdadır. Ayrıca harika manzaraları vardır. Yanınızda getirdiğiniz yiyecekleri eşsiz manzara karşısında yiyebilir ve kaliteli bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Gönül rahatlığıyla girip tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Görüldüğü gibi Ağva kamp alanları için alternatifleriniz oldukça zengindir. Tavsiyelerimiz doğrultusunda bir karar verip gönül rahatlığıyla kamp yapabilirsiniz.

Ağva Kamp Alanları | Kamp Alanı İmkanları, Konaklama Seçenekleri, Fiyatları ve Ulaşım