1956 yılında ilçe olarak kabul edilen Yumurtalık, içerisinde birçok doğal güzellik barındıran gezi alanlarından biridir. Özellikle Adana gezisi yapacak olan kişilerin mutlaka Yumurtalık ilçesine giderek seyahat etmesi eğlenceli vakit geçirilmesi adına iyi bir tercih olacaktır. Özellikle güney bölgesinin, turizm açısından en çok tercih edilen Yumurtalık içerisinde birçok alternatif gezi alanı mevcuttur. Tarih kokan bu şehirde, doğayla iç içe gezi yapmak isteyen kişiler için mini bir gezi rehberi hazırladık.

Adana Yumurtalık Tarihçesi

Adana Yumurtalık, 1956 yılında Adana’nın bir ilçesi olarak kayda geçmiştir. Birçok tarihi ve doğal gezi alanı bulunan Yumurtalık her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır.

Adana merkeze ortalama 82 kilometre uzaklıkta bulunan Yumurtalık, Ceyhan, Karataş ve Yüreğir ilçelerine de oldukça yakındır. Yumurtalık ilçesine toplu taşımayla veya havaalanı araçlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Adana Yumurtalık’da Gezilecek Yerler

Ayas Antik Kenti

Ayas Antik Kenti, Türkiye’de bulunan en önemli liman kentlerinden biridir. Milattan Önce 1. yüzyılda özellikle oldukça rağbet görmüş olan bu alan hala yıl içerisinde binlerce turist ağırlamaktadır. Özellikle kent içerisinde en çok ziyaretçi alan eserlerden biri ise Ayas Kalesidir. Kent içerisinde Süleymaniye Kulesi, Polo İskelesi, Helenistik Dönem tapınakları ve hastaneleri bulunmaktadır.

Ayas Antik Kenti, Yeniköy deresi kenarında bulunmaktadır. Kentin ismi Helenistik dönemden gelmektedir. Dünyada bulunan en büyük Asklepios Tapınağı’ndan biri de bu kentte bulunmaktadır. Kent içerisinde bahçeler ve arkeolojik buluntuların sergilendiği bir alan bulunmaktadır. Kent içerisinde ara sokaklar, işlemeli taşlar ve mermer sütunlarda mevcuttur.

Yumurtalık Ayas Plajı

Yumurtalık Plajı, Adana’ya 80 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Plaj toplamda 600 metre uzunluğundadır ve 50 metre genişlikte bir alanda bulunmaktadır. Plaj ücretsizdir ve içerisinde herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Deniz oldukça berrak ve temizdir özellikle çocukların girmesi açısından son derece güvenli bir yapısı bulunmaktadır. Denizin özellikle içerisi, derin değildir rahatlıkla çocuklarınızı denize sokabilirsiniz.

Kumsal kısmında ki kumlar son derece kullanışlı ve temiz bir yüzey ortamı oluşturmaktadır. Plajın etrafında, devlete bağlı kamplar bulunmaktadır. Kişiler dilerlerse tatillerini bu kamplar içerisinde yapabilirler. Aynı zamanda da belediyenin kendi içerisinde açık halk kampı alanı bulunmaktadır. Kamp alanı içerisinde kişilerin ihtiyacına yönelik bulunan bütün malzemeler ve satış alanları bulunmaktadır.

Yumurtalık Plajı Kaplumbağa Alanı 

Yumurtalık Plajı içerisinde ve karşı tarafta bulunan Dalyan Plajı içerisinde kaplumbağa alanları bulunmaktadır. Bu sahiler içerisinde yeşil deniz kaplumbağaları ve Caretta Caretta kaplumbağaları bulunmaktadır. Bununla beraber plaj içerisinde Nil Kaplumbağaları da yaşamaktadır.

Özellikle hayvan severlerin plaj içerisinde bu kaplumbağaları görme imkanı bulunmaktadır. Kaplumbağalar her yıl düzenli olarak yumurtalarını, Yumurtalık Plajına bırakmaktadır, kişiler özellikle bu kaplumbağaları yaşam alanında görmek için Yumurtalık Plajına gidebilirler.

Yumurtalık Lagünü Milli Parkı

Yumurtalık Lagünü Milli Parkı, Adana ilinde 16 Aralık 2008 yılında kurulmuştur. Yumurtalık ilçesinin resmi milli parkıdır. Milli park olmadan önce tabiat koruma alanı olarak da kullanılmaktaydı. Adana merkeze ortalama 70 kilometre uzaklıkta bulunan bu milli park içerisinde çeşitli göller ve bitki türleri bulunmaktadır.

Özellikle bir çok hayvan türünün bulunduğu bu park içerisinde, halep çamı da bulunmaktadır. Halep çamı nadir olarak bulunan bitki türleri arasındadır ve burada korunmaya alınmıştır. Aynı zamanda tabiat parkı içerisinde kaplumbağalar da bulunmaktadır. Doğa severlerin, Adana gezisi sırasında mutlaka uğraması gereken yerlerden biri olan Yumurtalık ilçesi içerisinde, birçok doğal gezi alanı bulunmaktadır.

Ayas Kalesi

Türkiye’de birçok kale ve kule eserleri bulunmaktadır. Fakat Ayas Kalesi, orta çağdan beri düzgün bir şekilde günümüze gelen nadir kalelerden biridir. Özellikle Yumurtalık ilçesinde gezi yapacak olan kişiler Ayas Antik Kent içerisinde gezerken mutlaka uğraması gereken alanlarından biri bu kaledir. Kale içerisinde mozaikler, lahitler ve eski yapılar bulunmaktadır.

Yumurtalık Marko Polo İskelesi

Yumurtalık ilçesinde geziye giden kişilerin bu iskele üzerinde mutlaka bir kere yürümesi gerekmektedir. Özellikle yaz sezonunda yerli ve yabancı turistlerin oldukça ilgisini çeken bu iskele, yapısı itibariyle mimari zevki olan kişilerin oldukça ilgisini cezbetmektedir. İskelenin ismi ise Marko Polo’nun Venedik’e gitmek için iskeleyi kullanmasıyla ortaya çıkmıştır.

Adana’ya geziye gidecek olan kişilerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biri olan Marko Polo İskelesi etrafında tarihi lokantalar, restoranlar ve kafeler bulunmaktadır. Yumurtalık sahil şeridi üzerinde, dinlemek isteyen kişiler tarihi tatlıcılara giderek ufak bir molada yapabilirler.

Adana Yumurtalık Ulaşım Bilgisi

  • Adana Yumurtalığa gidecek olan kişiler 403 numaralı otobüse binerek, ulaşımlarını sağlayabilirler.
  • 403 numaralı otobüs 53 duraktan geçmektedir kişiler sabah 06.00’dan, akşam 17.00’a kadar yolculuk yapabilirler.
  • Kişiler ulaşımlarını navigasyonla beraber kişisel araçlarıyla sağlayabilirler.

Harita ve Konum BilgisiAdana Yumurtalık | Tarihçesi, Gezilecek Yerler ve Ulaşım Bilgisi