Midesine düşkün biri olarak, Ankara’daki en iyi barbekü
mekanlarından kuşkusuz ilk benim haberim olur. Burası Çankaya Yıldız’da bir
yer. Kuzenlerimi ağırlamak adına ilk kez buradan rezervasyon yaptırmıştım.
Hemen rezervasyonsuz, özellikle de hafta sonu asla gitmemeniz gerektiğinin
altını çiziyorum, burası gayet beğenilen ve uğrak bir mekandır.

Garson, bize dilersek menü alabileceğimizi dilersek de ocağın başına geçip her ne istiyorsak, anlık olarak ustaya belirtebileceğimizi söyledi. Gelen ikramlar, göz dolduruyordu. Terbiyesiz kuzu denedim, lezzetine on üzerinden on puan verebilirim.

Hemen ikramlardan ve yemeklerin güzelliğinden bahsetmişken, burasının alkollü yemekler de sunduğunu belirtmem gerekir. Yani aileler için uygun ama içki kullanımı da mevcuttur. Alkollü, yöresel lezzetlerin sunulduğu ve Çankaya gibi bilinen bir yerde olduğu için, klasik barbekü mekanlarına kıyasla hafiften fiyatların daha yüksek olduğunu belirtmeliyim.

Buranın çalışanları bana gerçekten işinde uzman bir imaj
sergilediler. Ustası mükemmel, kendinizi Adana lezzetlerini tadarken adeta
Adana’da hissediyorsunuz. İş yemekleri adına da ben burayı ideal buldum. Hem
çocuklu aileler için çocuk oyun alanı mevcut hem de yemek sonrası çay kahve,
müessesenin ikramları arasında yer alıyor. Mekan uzun zamandan beri hizmet
veriyormuş, gördüğüm kadarıyla oldukça yeniliğe açık bir duruş da
sergiliyorlar.

Bana göre barbekü mekanlarının en sıkıntılı yanı temizliktir. Özellikle lavabolar, diğer yerlere nazaran daha problemli olacaktır. Burada böylesi bir sorunla karşılaşmadım. Her yer gayet tertipliydi. İçeride evet, soslu etlerin nefis kokusunu alıyorsunuz ama lavabolar kısmında da temizliğin hazzını duyumsuyorsunuz. Olması gerektiği gibi, gürültülü bir müzik ortamı da yoktu. Tamamen sakinlik üzerine bir düzen tutturmuşlar. Konuşan misafirler, birbirlerini rahatça anlıyorlar.

Misafirlerimin ve benim siparişler tam zamanında, üzerinde duman tüterek getirildi. Garsonlar kısa zaman aralıklarıyla her şeyin yolunda olup olmadığını sorarak, müşteri memnuniyetini sağlamaya çalışıyordu. Sunum, standart bir barbekü restoranına göre gerçekten güzeldi. Yemek sonrası tatlıları da bence on numaraydı ve kesinlikle buraya bir kere geldiyseniz, haşlanmış içli köfte denemeden gitmemelisiniz. Ben çok sevmiyorum ama, közlenmiş sebzelerini de deneyen misafirlerim beğendiler.

İletişim ve konum bilgileri

Yıldızevler, 714. Sk. No:6, Çankaya/Ankara
03124422900Adana Sofrası, Ankara