Adana Sinema Müzesi, sinema severleri ve Yeşilçam meraklılarını tarihi bir yolculuğa çıkarıyor. Tarihi bir Adana evinin içerisinin müze haline getirilmesiyle oluşan bu müze, 23 Eylül 2011’de ziyaretçilere açıldı. Altın Koza festivalinin de yapıldığı bu ev, Adana ilinin sanata olan sevgisini ve saygısını çok net bir şekilde göstermektedir.

Adana Sinema Müzesi Tarihçesi

Müze 23 Eylül 2011 yılında hayata geçirilerek, ziyaretçilere açılmıştır. Ev içerisinde belirli restorasyon çalışmaları yapılarak şu anki haline getirilmiştir. Müze, Adana Arkeoloji Müzesinin 150 metre yakınında bulunmaktadır. Sergide ki en önemli detay ise film içerisinde veya yapımda bulunan kişilerin en az birinin Adanalı olmasıdır. 

Müze içerisinde bir çok resim ve afiş bulunmaktadır. Müze evi katlar halinde ayrılmıştır ve içerisinde bir adet sinema kütüphanesi bulunmaktadır. Sanat ve film severlerin Adana’ya gittiğinde mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden biri olan bu eve ücretsiz bir şekilde girebilirsiniz. 08.00 ile 17.00 arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Adana Sinema Müzesi İçerisinde Gezilecek Yerler 

Sinema Müzesi Giriş Katı 

Sinema Müzesinin giriş katı afiş, resim ve bir çok sayıda kitapla oluşturulmuştur. Sergi içerisinde bulunan afişlerde sinema oyuncuları, dizi oyuncuları ve futbolcular bulunmaktadır. İlk katta yer alan kişilerin özellikle sinema tarihinde önemli bir yeri bulunmaktadır.

Sinema Müzesinin İkinci Katı

İkinci katta ise kişilerin kullanımına uygun bir sinema kütüphanesi bulunmaktadır. Adana Sinema Müzesi içerisinde kişilerin araştırma yapabilmesi adına, araştırma kaynaklarına da yer verilmiştir.

Bu kaynaklar sayesinde ülkemizde bulunan sinema kültürlerini ve tarihlerini öğrenebilirsiniz. Adana gezisi yapacak olan kişilerin mutlaka, bu sergiyi bir kere gezmesi oldukça iyi olacaktır.

Müzenin İçerisinde Bulunan Sanat Köşeleri 

Müze içerisinde her köşede mutlaka bir sanatçıya veya filme yer verilmektedir. Müze içerisinde sanatçıların yapıtları, fotoğrafları ve film içerisinde giydikleri kıyafetleri de bulunmaktadır. Özellikle bir çok sanatçının film içerisinde ki halinin maketlerine müze içerisinde yer verilmiştir.

Sinema Müzesinde Yılmaz Güney, Şener Şen, Orhan Kemal Münir ve Ayşen Gruda’nın yapıtları yer almaktadır. Adana sinema tarihi ortalama 1940 yılında başlamıştır ve o tarihten beri devam etmektedir.

Adana Sinema Müzesi Ulaşım Bilgisi

  • Adana Sinema Müzesine toplu taşımayla gidecek olan kişiler 126 ve 162 numaralı otobüslerle gidebilirler.
  • Metro ile ulaşımını sağlayacak olan kişiler 1 numaralı metroya gidebilirler. 

Harita ve Konum BilgisiAdana Sinema Müzesi|Tarihçesi, İçerisinde Gezilecek Yerler ve Ulaşım Bilgisi