Adana Merkez Parkı, Seyhan Nehri’nin yanında bulunmaktadır, Merkez Parkı Sabancı Camii ve birçok gezi alanına oldukça yakın bir mesafede bulunmaktadır. Parkın güney bölgesinde Sabancı Camii, kuzey bölgesinde ise Galleria Alışveriş Merkezi bulunmaktadır. Park 2014 yılında kişilere hizmet vermeye başlamıştır. Adana Merkez Parkı, Türkiye’nin en büyük parkıdır.

Adana Merkez Parkı Tarihçesi 

Parkın ilk hali narenciye bahçesidir zaman içerisinde şehir otogarı haline dönmüştür. İlerleyen zamanlarda nehrin, otogara zarar verebilme ihtimalinden dolayı, arazi boşaltılmıştır. Parkın ileri bölümünde yer alan Demirköprünün güney kısmına Galleria Alışveriş Merkezi inşa edilmiştir, kuzey tarafında ise 1998 yılında Sabancı Camii inşa edilmiştir. 

Galleria Alışveriş Merkezinin yanında ise Mimar Sinan Amfi Tiyatrosu yer almaktadır. 1998 yılında parkın her iki yakasını birleştirmek adına Sinanpaşa asma köprüsü inşa edildi. 2004 yılından beri park her yıl yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır.

Adana Merkez Park Gezi Alanları

Adana Merkez Park Bahçe ve Piknik Alanı

Merkez Park toplamda 33 hektarlık bir alana sahiptir, parkın belirli bir bölümü sadece ağaçlarla ve bitkilerle donatılmıştır. Park içerisinde 40’dan fazla ağaç, 67’den fazla bitki çeşidi bulunmaktadır.

Kişiler çim alanlarda ve çardaklarda hafta sonu pikniklerini yapabilirler. Adana’ya gezmeye giden kişilerin doğayla iç içe kalması adına oldukça önemli bir yerdir. Ufak kaçamaklar için Adana Merkez Parkını tercih edebilirsiniz.

Adana Merkez Park Aktivite Alanları

Adana Merkez Park içerisinde 2,2 hektarlık çocuk oyun alanı bulunmaktadır. Özellikle ailecek gezi yapacak olan kişiler çocuklarını paten kaydırmak içinde bu parka getirebilirler. Çocuk oyun alanları içerisinde trambolin, park düzenekleri, özel oyun alanları, koşu yolu ve bisiklet yolu bulunmaktadır.

Toros Ekspresi ve Gondol Turu 

Gondol turu, Adana’da gezi yapmak isteyen kişilerin mutlaka denemesi gereken aktivitelerden birdir. Bu tur size Venedik'de geziyor muşsunuz hissini yaratabilir. Tur 15 dakika sürmektedir ve ücret olarak kişilerden 5 Türk Lirası alınmaktadır. .

Toros Ekspresi ise çocuklar için yapılan mini bir tren turudur. 2005 yılından beri aktif olan bu mini tren turu  birçok çocuk için sob derece eğlenceli olan aktivitelerden biridir. Tren turu içerisinde 12 dakikalık bir gezi bulunmaktadır ve yolculuk süresi boyunca çocuk şarkıları çalmaktadır. Trenin ilk durağı Gallaria Alışveriş Merkezidir ve ücreti 2 Türk Lirasıdır, 9.30 ile 19.00 arasında çocuklar trene binebilirler

Tavus Kuşu ve Ördek Bahçesi 

Özellikle hayvanları daha iyi tanımak adına düzenlenmiş olan bu bahçede çocuklar rahatça hayvanları görebilir ve sevebilirler. Parkın çay bahçesinde bulunan bu hayvanlar için bahçe içerisinde özel bir yapıda bulunmaktadır. Seyhan Nehrinin iç kısmında ise ördeklere ekmek atabilir, hayvanları daha yakında sevebilirsiniz. Özellikle huzurlu bir hafta sonu için ideal bir etkinlik olacaktır.

Adana Merkez Park Açık Hava Müzesi

Adana Merkez Park içerisinde açık hava müzesi bulunmaktadır, çim alanın üzerinde belirli heykeller ve tarihi eserler sergilenmektedir. Kişiler uzun bir doğa yürüyüşü esnasında sanat eserleriyle ruhlarını da tatmin edebilirler. Özellikle bir çok ustanın eserlerine bu alanlar üzerinde yer verilmiştir. Heykel ve tarih severler için eşsiz bir gezi olabilir.

Adana Amfi Tiyatrosu

Adana Amfi Tiyatrosu, Merkez Park yakınında bulunmaktadır, Tiyatro 3000 kişi alma kapasitesine sahiptir. 2011 yılında, restorasyon çalışmasıyla halkın kullanımına uygun hale getirilmiştir. Yıl içerisinde Amfi Tiyatro’da birçok etkinlik yapılmaktadır, güzel vakit geçirmek isteyen kişiler Amfi Tiyatro etkinliklerine katılabilirler.

Adana Merkez Park Ulaşım Bilgisi

  • Adana Merkez Parkına toplu taşımayla gidecek olan kişiler 114, 140 ve 162 numaralı otobüslerle gidebilirler.
  • Metroyla gitmek isteyen kişiler 1 numaralı metro hattına binerek ulaşımlarını sağlayabilirler.
  • Küçüksaat durağından toplu taşımayla Merkez Parkına gidecek olan kişiler 162 numaralı otobüsler, 24 dakikada gidebilirler. 
  • Ziyapaşa Bulvarından toplu taşımaya binecek olan kişiler 140 numaralı otobüse binerek, 29 dakikada Merkez Parkına gidebilirler.

Harita ve Konum BilgisiSanal TurAdana Merkez Park | Tarihçesi, Gezi Alanları ve Ulaşım Bilgisi