Gezi

Adana Gezilecek Yerler | Adana’da Gezilecek 30 Yer!

Kebabı, şırdanı, mumbarı, şalgam suyu ile meşhur olan Adana, ülkemizin en sıradışı kentlerinden birisi olarak gösterilmekte. 2,2 milyon nüfusa sahip olan Akdeniz şehri Adana birçok tarihi ve doğa güzelliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Yiyegeze olarak bu yazımız içerisinde sizlere güzel bir Adana gezilecek yerler listesi oluşturmaya çalışacağız.

Adana Merkez Sabancı Camii

İstanbul Çamlıca Camii yapılmadan önce hem Türkiye’nin hem de Ortadoğu’nun en büyük camisi Adana Merkez Camii idi.1998 yılında Sabancı Vakfı ve Türkiye Diyanet Vakfı ortaklığı ile yapılan bu camının mülkiyeti Adana Diyanet işleri Vakıfına aittir.  Bulunduğu yer ise;

Adana Ulu Cami (Ramazanoğulları Camii)

Eski adı Ramazanoğulları Cami olan Adana Ulu Cami 16. yüzyılda inşa edilmiştir. Günümüzde hala ibadet amacı ile kullanılan cami, Sabancı Merkez Camii yapılmadan önce bölgenin en büyük camisi olma özelliğine sahipti.  1509 yılında temelleri Ramazanoğlu Halil Bey tarafından atılan cami, 1541 yılında Piri Mehmet Paşa tarafından tamamlanmıştır. Caminin konumu ise;

Adana Merkez Park

Seyah nehrinin hemen yanında, Sabancı Merkez Caminin de içerisinde bulunduğu alan Adana Merkez Park olarak adlandırılmakladır. Oldukça devasa bir alan üzerine kurulan Merkez Park botanik bahçe olma özelliğine sahiptir. Çim alanları, ağaçları ile doğanın huzurlu bir yanını gösteren bu parka aşağıdaki harita bilgisinden ulaşabilirsiniz.

Dilberler Sekisi

Bildiğiniz üzere Adana’yı ikiye ayıran bir Seyhan nehri detayı bulunmaktadır. Zamanla düzenlenen Seyhan nehrinde halk için bir yürüyüş yolu inşa edilmiştir. Silberler Sekisi olarak adlandırılan bu bölgede sabah erken saatlerinde koşuya çıkabilir, akşam yemekten sonra aileniz ile beraber güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Adana Tren İstasyonu

Türkiye’de demir yolunun en aktif kullanıldığı şehirlerinden birisi de Adana tren istasyonudur. 1912 yılında tamamlanarak kullanıma açılan Adana Tren garı toplamda 450,000 m2’lik bir alana sahiptir. Günde sadece Adana ile Mersin arasında 60 adet tren seferi düzenlenmektedir. Bunun dışında birçok şehre gerek yolcu gerekse yük taşımacılığı yapılmaktadır. Bir asırdan fazla geçmişe sahip olmasından dolayı Adana tren istasyonunu kesinlikle görmenizi isterim. Konum bilgisi aşağıda yer almaktadır;

Adana Etnografya Müzesi

Adana Etnografya Müzesinin 1845 yılında inşa edildiği tahmin edilmektedir. Müzenin bulunduğu binanın eskiden kilise olarak kullanılmıştır. 1924 yılında kilise tamamen terk edilince binanın müze olarak kullanılmasına karar veriliyor. Müze Kart ile giriş yapılabilen müzenin giriş ücreti 5 TL’dir. Müzenin bulunduğu yer ise;

Çoban Dede Parkı

Adana halkının manevi açıdan değerli kabul yerlerden birisi de Çoban Dede Parkı ce türbesidir. Çoban dede olarak adlandırılan kişinin mezarının bulunması ile beraber ona ait türbe yaptırılmasına karar verilir. Türbe’nin bulunduğu alana daha sonradan yapılan park ve bahçeler ile bölge ziyarete kazandırılmıştır. Aşağıda bulunan harita Çoban Dede Parkının konumunu göstermektedir.

Adana Kalesi

Adana Kalesinin tarihin en eski dönemlerinde yapıldığı düşünülmektedir. Kalenin genişliği, kapladığı alan hakkında tam bilgiler bulunmamaktadır. Adana’ya geldiğinizde uğramanız gereken yerlerden birisi de Adana Kalesidir.

Adana Sinema Müzesi

Adana, Türk sinemasına ışık tutan yerler arasında yer almaktadır. Kent merkezinde yer alan Sinema müzesinin açılışı oldukça görkemli ve renkli olmuştu. Müze içerisinde Türk sinema tarihine ışık tutacak fotoğraf, kitap, afiş ve birçok döküman yer almktadır. Türk sinemasında izlediğimiz filmlerde en az 1 adet Adanalı oyuncu ya da yapımcı, senarist, yönetmen yer almakta. Müzenin bulunduğu yer ise;

Adana Yağ Cami

Ramazanoğlu Halil Bey’in Adana’ya olan katkıları oldukça fazladır. Geçmişte küçük bir kilise olan Yağ Cami, Ramazanoğlu Halil Bey tarafından camiye çevrilmiştir. Yağ Caminin bulunduğu konum ise;

Adana Kazancılar Çarşısı

Bakırcılar ve Kazancılar çarşısı olarak da bilinen bu çarşı Adana’ya ilk kez gelen herkes tarafından görülmesi gereken bir yerdir. İstanbul için Kapalı Çarşı, Mısır Çarşısı ne ise Adana için de Kazancılar Çarşısı o anlama gelmektedir. Kentin sembollerinden birisi haline gelen bu çarşıda sevdiklerinize güzel hediyeler alabilirsiniz.

Büyük Saat Kulesi

Osmanlı Döneminde inşa edilen Adana Saat Kulesinin 32 metre yüksekliği bulunmaktadır. Bu yüksekliği ile Türkiye’nin en büyük saat kulesi olma özelliğine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Seyhan ilçesinde bulunan Büyük Saat Kulesine ulaşmak için aşağıdaki harita bağlantısını kullanabilirsiniz.

Bebekli Kilise

1880 yılında yaptırıldığı düşünen İtalyan Katolik kilisesi günümüze kadar ulaşmayı başarabilmiştir. Bu kilisenin en önemli özelliği tepesinde yaklaşık 2,5 metre uzunluğunda Meryem ana heykeli bulunmaktadır. Tunçtan yapılma olan bu heykelin bebek şeklinde olmasından dolayı kilise bebekli kilise olarak adlandırılmıştır.

Atatürk Müze Evi

Atatürk, yaşamı boyunca Adana’ya 9 kez ziyarette bulunmuştur. 5 farklı evde kalan Atatürk’ün en sık ziyaret ettiği evlerden birisi olan Suphi Paşa Konağı Atatrk Bilim ve Kültür Müzesine dönüştürülmüştür. Atatürk evi içerisinde Kuvayı Milliye dönemine ait eşyalar, büyük büyük fotoğraflar, o döneme ait gazete parçaları, Atatürk’e ait bazı eşyalar listelenmektedir.

Taş Köprü

Saros Köprüsü olarak da bilinen Taş Köprü, Adana Müzesi kayıtlarına göre 4. yüzyılda yapılmıştır.  Evliya Çelebi seyahatnamesinde köprünün toplamda 50 adımdan oluştuğu, 21 göze sahip olduğu ve 14 büyük kemeri bulunduğu yazılmaktadır. Yapılan kıyı düzenlemeleri sonucunda toprakla doldurulan bölge köprünün kısalmasına neden olmuştur. Ancak hala ihtişamını korumaya devam etmektedir.

Anavarza Kalesi ve Antik Kenti

Adana gezilecek yerler listesi içerisinde Anavarza kalesi de yer almalıdır. Tam olarak ne zaman yapıldığı belirli olmayan bu kaleyi Roma İmparatoru Augustus M.Ö. 19. yüzyılda ziyaret etmiştir. Antik kent bakımından da zengin olan alan, günümüze kadar ulaşmayı başarmış nadir parçalardan birisidir.

Feke Kalesi

Feke Kalesinin Adana’daki en iyi manzara alanlarından birisine sahip olduğunu söyleyebiliriz. 12. yüzyıldan günümüze kadar ulaşmayı başaran kale, sahip olduğu manzaradan dolayı ziyaret edilmektedir. Kalenin günümüze kadar ulaşan bölümlerinde hamam, havuz gibi alanların olduğunu görmekteyiz.

Seyhan Baraj Gölü

Adana kent merkezi içerisinde yer alan Seyhan Nehri, Akdeniz’e dökülen en büyük akarsudur. Şehri ortadan ikiye ayıran nehir üzerine kurulan baraj kentin gelişmesine büyük rol oynamıştır. Baraj yanında yer alan alanlarda yürüyüş yapabilir, piknik alanlarında mangal yapabilir, günün iyi bir şekilde değerlendirilmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Şar Antik Kenti

Şar Antik Kenti Adana kent merkezine 210 km uzaklıkta yer almaktadır. Toros Dağlarında yer alan antik kentin M.S. 2. yüzyıla ait olduğu düşünülmektedir. Antik Kentin hala birçok bölümü günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

Varda Köprüsü

Heybetli görünümünden dolayı dikkatleri üzerine çeken Varda Köprüsü yerden tam olarak 99 metre yüksekliktedir. 200 metre uzunluğa sahip olan köprünün 1912 yılında kullanıma açılmıştır. Köprünün bulunduğu lokasyon;

Kapıkaya Kanyonu

Adana’nın Karaisalı ilçesinde yer alan bu kanyon Çakıt Deresi üzerinde yer almaktadır. Seyhan Nehri’nin batı kollarından birisi olan Çakıt Deresi, dağlık bir yerde yer almaktadır. Güzel bir hafta sonu için yürüyüşe çıkmak istiyorsanız bu kanyon tam da sizlere göre!

Aladağ Küp Şelalesi

Adana kent merkezine 37 kilometre uzaklıkta yer alan Aladağ Küp Şelalesi, toplamda 10 şelaleden oluşmaktadır. Mevsimin durumuna göre farklı farklı renklere bürünen coğrafya, kuş seslerinden geçilmemektedir. Huzur veren bir bölge olmasından dolayı kesinlikle ziyaret etmenizi önermekteyiz.

Çakıt Vadisi

Adana – Pozantı otoyolu üzerinde, yolun 10 km kadar doğusunda yer alan Çakıt Vadisi, yine yürüyüş yapmak isteyen kişilere büyük bir fırsat olmaktadır. Çakıt Vadisi, güzel bir gün geçirmek isteyen kişiler için oldukça ideal bölgeler arasında yer almaktadır.

Gülek Vadisi

Gülek Vadisi, son zamanlarda fotoğraf çekinmek isteyen kişiler tarafından resmen işgal edilmeye başlanmış durumda. Birçok kişi, sosyal medya hesabında etkileyici olması açısından buradan fotoğraflar paylaşmaktadır. Yukarıda eklediğimiz resim gibi bir fotoğrafınız olmasını istiyorsanız aşağıdaki konumu kullanabilirsiniz.

Yılan Kalesi

Yılan Kale, Şahmeran’ın yaşadığı yer, kale olarak bilinmektedir. Mitolojide yarı kadın yarı yılan olarak tasvir edilen Yılan Kalesi, yerli turistler kadar yabancı turistler tarafından da ziyaret ediiyor. Oldukça stratejik bir yerde yer alan kalenin kendi içerisinde 3 farklı bölümden oluşmaktadır. Günümüze kadar ulaşan parçalarını aşağıdaki lokasyondan ulaşabilirsiniz.

Kapuzbaşı Şelalesi

Kapuzbaşı şelalesi dünya üzerinde en yüksek ikinci şelale konumundadır. Kapuzbaşı şelalesinde şelalenin aktığı yerin rakımı tam olarak 700 metredir. İhtişamlı bir görüme sahip olan bu şelalenin Türkiye’de herhangi bir eşi ya da benzeri bulunmamaktadır. Adresi ise;

Dinazor Parkı

Adana gezilecek yerler listesi içerisinde yer alan bu eğlence parkının tam olarak 30,000 m2 alan üzerine kurulu olduğunu söyleyebiliriz. Ailesi ile, çocukları ile vakit geçirmek için ideal bir yer olan bu çocuk parkına girişler ücretlidir. Yetişkinler için 8 TL, çocuklar için 5 TL ücret talep edilmektedir. Lokasyon bilgisi ise;

Yumurtalık Plajı

Adana gezilecek yerler listemizin son sırasında ise Yumurtalık Plajı yer almaktadır. Özellikle yaz aylarında Adana’yı ziyaret eden kişiler, serinlemek, güneşlenmek için bu plajı tercih edebilirler. Denize girebiliyor olmak bile bu bölge için başlı başına yeterli olacaktır. Adana ile ilgili diğer bilgiler ise;

Adana’ya Nasıl Gidilir?

Adana havayolu ile en kolay ulaşılabilen Akdeniz şehirlerinden birisidir. İstanbul, İzmir, Antalya, Ankara hatta Trabzon gibi şehirlerden direk uçuşları bulunmaktadır. Ortalama seyahat süresi havayolu ile 1 saat 30 dakika kadar sürmektedir. Havalimanı Adana kent merkezine 4 km kadar uzaklıkta yer almaktadır. Karayolunu kullanacak kişiler için ise;

 • Adana – İstanbul arası mesafe 950 kilometredir. Seyahat ortalama 9,5 saat sürmektedir.
 • Adana – Ankara arası mesafe 480 kilometredir. Seyahat ortalama 5,5 saat sürmektedir.
 • Adana – İzmir  arası mesafe 900 kilometredir. Seyahat ortalama 10,5 saat sürmektedir.
 • Adana – Mersin arası mesafe 80 kilometredir. Seyahat ortalama 1 saat sürmektedir.

Adana’ya Ne Zaman Gidilir?

Adana yaz aylarındaki meşhur sıcakları ile ünlü bir şehirdir. Kış aylarında daha ılıman bir iklime sahip olan bölge bahar aylarında tam gezilecek havalara sahip olmaktadır. Yukarıda dile getirdiğimiz rotaların tamamını bahar aylarında rahat bir şekilde gezebilirsiniz. Ama illa yazın gidicem diyorsanız sıcaklıkların 50 derecenin üstünde olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Adana’da Nerede Kalınır?

Bahar ve yaz aylarında oldukça fazla ziyaretçi alan Adana’da konaklama seçeneklerin oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz. Kent merkezi içerisinde 100’den fazla otel bulunmaktadır. Bütçenize göre geceliği 100 TL’den başlayan oteller bulabilmeniz mümkün. Hemen hemen her otelde kahvaltı gecelik konaklama ücretine dahildir. Online otel rezervasyon sistemlerini kullanarak Adana’da bulunan tüm otelleri görüntüleyebilirsiniz.

Adana’da Ulaşım Nasıldır?

Adana’da gerçekten çok fazla gezilecek yer bulunmaktadır. Gezilecek yerler arasındaki ulaşımın nasıl yapıldığını merak ediyor olabilirsiniz. Adana büyük bir şehir olsa da gezilecek yerlerin birbirine yakın olduğunu, şehir içi dolmuşlarla ulaşım sağlandığını söyleyebilirim. Bölgede kısa süreli bulunuyorsanız kent merkezinde bulunan Rent A Carlardan araç kiralayabilirsiniz.

Adana’da Ne Yenir?

Adana kendisine has yöresel lezzetleri ile ülkede nam salmış bir şehirdir. Adana’nın meşhur lezzetlerini sıralayacak olursak;

 • Adana Kebabı
 • Şırdan
 • Mumbar
 • Lahmacun
 • Analı Kızlı
 • Kırkkat
 • Bici bici
 • Şalgam Suyu

Adana Kaç Günde Gezilir?

Liste biraz kalabalık görünüyor değil mi? Adana basit bir şehir gibi görülse de tarihi ve doğa güzellikleri bakımından zengin bir şehir olarak karşımıza çıkmaktadır. Gezilecek yerler birbirine yakın olsalar da biraz zaman aldıklarını söyleyebiliriz. Bu nedenle iyi, güzel bir Adana gezisi için 3, 4 gün kadar zaman ayırmanızı öneririz. Adana gezilecek yerler yazımız buraya kadar. Keyifli gezmeler 🙂

P