Atatürk Parkı, Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulmuş bir şehir parkıdır. Atatürk Parkı, tam olarak Adana’nın orta merkezine kurulmuştur. Özellikle doğa dokusu ve özel peyzajı sayesinde kişilerin oldukça eğlenceli vakit geçirebileceği yerlerden biridir. Adana Atatürk Parkı içerisinde Atatürk büstü, heykeller ve tören alanı bulunmaktadır. Doğayla iç içe bulunan bu yere vakit ayırıp mutlaka gitmenizi tavsiye ederiz.

Adana Atatürk Parkı Tarihçesi

Adana Atatürk Parkı tarihi eser bir park alanıdır. Park 1933’lü  yıllarda kurulmuştur ve eskiden Giritli göçmenlerin kaldığı bir mahallede oluşturulmuştur. Bununla beraber etrafı yemyeşil ve doğayla bütünleşmiş bir alana sahip olması için göçmenler birçok farklı bina tasarımı yapmıştır.

25 Ocak 1933 yılında Atatürk, Adana’ya giderek bu alana park kurulmasını arzu etmiştir. Bununla beraber şehrin o dönemdeki yöneticileri bu parkın inşasına başlamıştır. Adana Atatürk Parkı, Türkiye’deki en büyük parkalardan biridir.

Adana Atatürk Parkında Gezilecek Yerler

Atatürk Anıtı

Atatürk Parkı içerisinde en önemli olan unsurlardan biride Atatürk anıtıdır. Atatürk Caddesini gören tarafta Atatürk anıtı konulmuştur. Anıt Atatürk’ün büyük boy bronz bir heykelidir. Anıtın devamında bulunan diğer heykeler ise Atatürk’ün silah arkadaşlarını temsil etmektedir. Atatürk’ün bu heykel ile fotoğrafı da  bulunmaktadır. Atatürk 19 Kasım 1937 yılında Adana ziyareti sırasında bu heykellerle fotoğraf çekilmiştir.

Heykelin arka bölümünde ise Atatürk’ün parkı gezerken ki bir resimi de bulunmaktadır. Bundan dolayı bu park oldukça tarihi bir anlama sahiptir.Adana’da birçok tören bu park içerisinde yapılmaktadır. Özellikle tören sırasında kişiler çiçek ve çelenk bırakarak Atatürk'e ve silah arkadaşlarına saygılarını sunmaktadır.

Bahri Paşa Çeşmesi

Adana Atatürk Parkı içerisinde bir tarihi eser daha bulunmaktadır. Bu eser 75. Yıl Sanat Galerisi tarafında bulunmaktadır. Galerinin yanında bulunan eser ise Bahri Paşa Çeşmesi’dir.

Çeşme parkın dört bir tarafına bakmaktadır ve yüzeyi üzerinde Arap Alfabesiyle birde Latin Alfabesiyle yazılmış, Türkçe yazılar bulunmaktadır. Çeşmenin etrafında küçük balkon ve kubbe bulunmaktadır.

75. Yıl Sanat Galerisi

Atatürk Parkı içerisinde bulunan diğer bir önemli yer ise 75. Yıl Sanat Galerisi’dir. Bu galeri, Adana’da bulunan en önemli galeriler arasında yerini almıştır. Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmıştır.

Galeri ziyaretine birçok sanatçı da sıklıkla gitmektedir. Galeri içerisinde ki eserler belirli bir komisyon tarafından incelendikten sonra sergiye konulmaktadır. 75. Yıl Sanat Galerisi içerisinde birçok alternatif eser ve değerli yapılar bulunmaktadır. Aynı zamanda 50. Yıl Altın Koza Film festivali de bu alan içerisinde yapılmıştır.

Ziya Paşa Heykeli

Ziya Paşa Heykeli, Atatürk Parkı’nın Ziyapaşa Caddesi tarafında bulunmaktadır. Ziya Paşa Türk Siyasi Tarihinin en önemli isimlerinden biridir. Bununla beraber Türk Edebiyatına yaptığı eşsiz katkılarla da bilinmektedir. Ziya Paşa 1980 yılında Adana’da vefat etmiştir.

Ziya Paşa, Adana’da en sevilen valilerden biridir ve hatırasının sonsuza dek yaşaması için Atatürk Parkı’na anıtı dikilmiştir. Ziya Paşanın oturarak durduğu bu bronz heykel Nisan 2013 yılında yapılmıştır ve altına bir açılmayla halkın görmesi üzerine parka konulmuştur.

Aşk ve Sadakat Köprüsü

Atatürk Parkı içerisinde en çok ziyaret edilen diğer bir ise Aşk ve Sadakat köprüsüdür. Köprü yeni bir yapıdır ve yan yana dört adet küçük sembolik köprüden oluşmaktadır.

Özellikle parka gelen çiftlerin ve ailelerin hatıra fotoğrafı çekilmek için geldiği bu köprü, Adana’da en çok ziyaret edilen köprülerden biridir.

Adana Atatürk Parkı Ulaşım Bilgisi

  • Adana Atatürk Parkına toplu taşımayla gidecek olan kişiler 142,174 ve 8-B numaralı otobüslere binerek ulaşımlarını sağlayabilirler.
  • Metro ile ulaşımını sağlayacak olan kişiler 1 numaralı metroya giderek ulaşımlarını sağlayabilirler.

Harita ve Konum BilgisiSanal TurAdana Atatürk Parkı | Tarihçesi, Gezilecek Yerler ve Ulaşım Bilgisi