Gezi

2. Türkiye Büyük Millet Meclisi Cumhuriyet Müzesi | Tarihçesi, Bölümleri, Giriş Ücreti ve Ulaşım

1924-1960 tarihleri arasında Türkiye Büyük Millet Meclisine ev sahipliği yapmış olan II. Türkiye Büyük Millet Meclisi 1981 yılından itibaren müze olarak kullanılmaktadır. Cumhuriyetin ilk yılları, çok partili hayatın başlangıcı gibi konulara ilgi duyan herkesin mutlaka görmesi gereken bir müzedir.

II. Türkiye Büyük Millet Meclisi Cumhuriyet Müzesi Tarihçesi

Yapılış amacı Cumhuriyet Halk Fırkasının toplantı yeri olarak kullanılmasıydı. 1923’te yapımı biten bu bina I. TBMM’nin artık yetersiz gelmesi sebebiyle düzenlemeye gidilmiştir. 18 Ekim 1924 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak kullanılmaya başlanmış 27 Mayıs 1960 askeri darbesine kadar da meclis olarak kullanılmıştır. Bu binanın orta kısmı meclis görüşmelerinin gerçekleşeceği büyük salona ayrılmıştır. Diğer odalar da bu büyük salonun üç tarafını çevreleyecek şekilde dizayn edilmiştir.

Yapımı sırasında tavanı Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden motiflere yapılmış diğer kısımlar da çini ve kemerlerle zenginleşip şık bir görüntü elde edilmiştir. 1960 yılında meclis olarak kapanınca 1979’a kadar CENTO Genel Merkezi adıyla anılan bu yapı 30 Ekim 1981 tarihinden itibaren müze olarak hizmet vermektedir.

II. TBMM Cumhuriyet Müzesi Bölümleri

Atatürk İlkeleri Odası

Girişin sağ tarafındaki birinci odadır. II. TBMM döneminde muhasebe odası olarak kullanılmışken günümüzde Atatürk İlkeleri Odası olarak ziyaretçilere açıktır. Bu odada ışıklı panolar yer almaktadır. Bu panolarda da Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerine yer verilmiştir. Bu sözler daha çok cumhuriyetçilik, milliyetçilik, laiklik, halkçılık, devletçilik ve inkılapçılıkla alakalıdır.

Atatürk İnkılapları Odası

Girişin sağ tarafındaki ikinci odadır. Bu oda II. TBMM döneminde mescit olarak kullanılmıştır. Günümüzde Mustafa Kemal Atatürk’ün geliştirmiş olduğu inkılapları en güzel şekilde sergilemektedir. Atatürk ilkeleri odasında olduğu gibi burada da ışıklı panolar ve Atatürk’ün sözleri ve inkılaplarıyla alakalı objeler yer almaktadır. Bunlar dönemin gazete kupürleriyle de desteklenmiştir. Büyük Nutuk ve 10.Yıl Nutku bu odada en çok dikkat çeken objeler arasında yer almaktadır.

Diğer objeler de Teşkilat-ı Esasiye Kanunu, kılık kıyafet değişimi, uluslararası takvim, saat, ölçülere geçiş gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin nasıl bir değişime girdiğini gösteren objelerdir. Bunun yanı sıra Türk Hava Kurumu, demiryolları, ekonomi ve sanayi ile ilgili Atatürk devrimleri gibi birçok önemli inkılap objesi de bu odada yer almaktadır.

Atatürk Odası

Meclis döneminde Zabıt Odası olarak kullanılan bu oda girişin sağ tarafındaki üçüncü odadır. Müzeye gelenlerin en çok vakit geçirdiği alanlardan bir tanesidir. Montrö Boğazlar Sözleşmesi, kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesi gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk zamanlardaki siyasi gelişmeleri panolarda ve vitrinlerde sergilenmektedir. Türk Tarih Kurum, Türk Dil Kurumu, tekke ve zaviyelerin kapatılması ve dış siyasetle alakalı birçok belge ve fotoğraf yine bu alanda bulunmaktadır.

Bunların dışında Atatürk’ün birtakım sözlerinin yer aldığı bir bölüm de Atatürk Odası içerisinde yer almaktadır. Bunun dışında Mustafa Kemal Atatürk’ün el yazısı ve imzalarının bulunduğu bir köşe de bulunmaktadır. Atatürk’ün ölümüyle alakalı olaylar, dönemin gazetelerindeki kupürler de burada bulunmaktadır.

Celal Bayar Odası

Girişin sol tarafındaki birinci oda meclis döneminde Kanunlar Kalemi odası olarak kullanılmaktaydı. Günümüzde 1950-1960 yılları arasında cumhurbaşkanlığı yapmış olan Celal Bayar’ın sözlerinin ve fotoğraflarının sergilendiği oda olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda Celal Bayar’ın ailesi de Celal Bayar’ın birtakım kişisel eşyalarını müzeye bağışlamıştır ve bu odada sergilenmektedir.

İdare Heyeti Odası

Girişin sol tarafındaki ikinci oda meclis zamanında İdare Heyeti Odası olarak yer almaktaydı. Günümüzde ise Cumhuriyet’in ilanında basılan kâğıt para ve madeni paralardan günümüze olan tüm paralar burada sergilenmektedir. Bunun yanı sıra hatıra paralar, pullar ve birtakım madalyalar da yine burada sergilenmektedir.

İsmet İnönü Odası

Girişin sol tarafındaki üçüncü oda Evrak Kalemi Odası olarak kullanılmaktaydı. Günümüzde 1938-1950 yılları arasında cumhurbaşkanlığı yapmış daha öncesinde de Türkiye Cumhuriyetinin ilk başbakanı olan İsmet İnönü’nün sözlerinin ve fotoğraflarının yer aldığı odadır. Aynı zamanda İsmet İnönü’nün ailesi tarafından müzeye bağışlanan bazı özel eşyaları yine bu odada sergilenmektedir.

Meclis Toplantısı Salonu

Mustafa Kemal Atatürk dönemini ve sonrasını gören bu salon müzenin en çok dikkat çekici yeridir. Öyle ki Cumhuriyet’in ilk yıllarından çok partili hayata birçok döneme burası ev sahipliği yapmış en kritik kararlar burada verilmiştir. Bu salonun ana giriş kapılarının ortasında (Başkanlık Kürsüsü), sağ ve sol üst köşelerde Sefirler Locası yer almaktadır. Cumhurbaşkanlığı Şeref Locası sol tarafta yer alırken, Dinleyiciler ve Basın Locası için de salonun arka tarafı ayrılmıştır.

Burada en çok dikkat çeken yer 15-20 Ekim 1927 tarihleri arasında Mustafa Kemal Atatürk’ün okumuş olduğu Nutuk’un doğal ortamı korunmuştur Şöyle ki o ortam bal mumu heykelleriyle oluşturulmuştur. Canlandırmayı desteklemesi amacıyla da Büyük Nutuk’tan seçilen pasajlar Devlet Tiyatrosu sanatçıları tarafından seslendirilmiştir.

Müzenin İkinci Katı

İkinci katta da başta cumhurbaşkanı odası olmak üzere, meclis başkanı odası, başbakan odası, yabancı yöneticilerin ağırlandığı odalar gibi birçok oda yer almaktadır. Bu odalarda yine dönem hakkında fotoğraflar, belgeler, gazete kupürleri ve birçok obje ziyaretçilerin görüşüne açıktır.

II. Türkiye Büyük Millet Meclisi Cumhuriyet Müzesinin Ziyaretçi Zamanları

  • Her gün açıktır.
  • 1 Nisan-1 Ekim (yaz dönemi) tarihleri arasında 08.30-19.00 saatleri arasında ziyaretçilere açıktır.
  • 1 Ekim-1 Nisan (kış dönemi) tarihleri arasında 08.30-17.30 saatleri arasında ziyaretçilere açıktır.

II. Türkiye Büyük Millet Meclisi Cumhuriyet Müzesi Giriş Ücretleri

  • Müze kart geçerlidir.
  • Giriş ücreti 15 liradır.
  • Aynı zamanda Cumhuriyet Müzesi’nin biletiyle hemen yanında bulunan Kurtuluş Savaşı Müzesi’ne ücretsiz şekilde girmeniz mümkündür.

II. Türkiye Büyük Millet Meclisi Cumhuriyet Müzesi Ulaşımı

  • Müze merkezi bir yerde olduğu içim ulaşımı oldukça kolaydır.
  • Ankaray kullananlar Ulus durağında inmeleri halinde 2-3 dakika yürüyerek müzeyi ziyaret edebilirler.
  • Dolmuş ve otobüs kullanacak kişiler için de Ulus Meydanı’nda inmeleri yeterli olacaktır.

Harita ve Konum Bilgisi

Anafartalar, 06050 Altındağ/Ankara

R